Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-03-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-03-30
Sądeckie Wodociągi będą współpracować z AGH
Foto: Mister No
Foto: Mister No

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisała porozumienie ze spółką komunalną Sądeckie Wodociągi, które dotyczy współpracy m.in. nad automatyzacją procesów oraz odnawialnych źródłami energii. W projekcie wezmą udział specjaliści z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH zajmujący się automatyzacją, diagnostyką, monitoringiem procesów technologicznych.

Sądeckie wodociągi są już po realizacji wartego 400 mln zł projektu modernizacji i rozbudowy infrastruktury wod-kan. Teraz pragnę inwestować w zaawansowane i innowacyjne technologie. "Zaopatrzenie w wodę - mówi prezes Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek - oraz odbiór ścieków od mieszkańców regionu to podstawowe działania przedsiębiorstwa, które dziś muszą być wzbogacone wspólnymi projektami ze środowiskiem naukowym."

Firma chce też współdziałać z naukowcami w produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Obecnie z tego źródła pokrywa ona już 80% zapotrzebowania na prąd oczyszczalni ścieków, a w ramach współpracy z AGH chce dążyć do osiągnięcia nadwyżki energetycznej.

"Współpraca będzie dotyczyć praktycznych zagadnień - mówi prof. Marek Iwaniec z AGH - między innymi automatyzacji i wizualizacji procesów technologicznych, wykorzystania odnawialnych źródeł energii czy inteligentnych systemów sterowania."

W zeszłym roku Sądeckie Wodociągi podpisały porozumienia o współpracy z trzema innymi uczelniami wyższymi: Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu, Politechniką Krakowską oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nettg.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :