Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-03-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-03-16
Słabe wykorzystanie unijnych środków
Słabe wykorzystanie unijnych środków
Słabe wykorzystanie unijnych środków
Polska ma problemy z terminową realizacją zobowiązań unijnych w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Zgodnie poprawioną wersją Krajowego Planu Oczyszczania Ścieków Komunalnych – przyjętą w przez Ministerstwo Środowiska w ubiegłym tygodniu, dodatkowo 100 aglomeracji powinno przeprowadzić do końca tego roku inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową, by wypełnić zakładany na ten rok poziom redukcji emisji ścieków.

Wykorzystanie unijnych środków jest niezadowalające i wszystko wskazuje na to, że nie wypełnimy w terminie unijnych zobowiązań – podaje Gazeta Prawna. Obecnie wykorzystaliśmy zaledwie 110 mln euro z ponad 650 mln euro, które przysługują nam z Funduszu Spójności. Minister Środowiska Jerzy Śwatoń prognozuje, że tegoroczne wykorzystanie środków europejskich na rozwój gospodarki wodno-ściekowej wyniesie ok. 25% środków zagospodarowanych w latach 2000 i 2001. Cel jaki postawiła nam Unia Europejska na ten rok – redukcję emisji ścieków o 69% - wydaję się być w tych okolicznościach nie do zrealizowania. Tym bardziej, iż nowoprzyjęty Krajowy Plan Oczyszczania Ścieków Komunalnych zakłada, że do osiągnięcia redukcji ścieków, inwestycjami należy objąć 774 aglomeracje - o 100 więcej niż zakładano w poprzedniej wersji Planu. Przyczyną takiego wzrostu liczby aglomeracji, jak tłumaczył Mieczysław Ostojski, dyrektor departamentu zasobów wodnych z Ministerstwa Środowiska było niedopatrzenie związane z ankietami weryfikującymi ilość koniecznych inwestycji. Dopiero w tym roku ministerstwo wysłało własnych ankieterów, którzy dostarczyli kompletnych danych. Według zapowiedzi resortu poprawiony program powinien zostać przedstawiony do akceptacji Radzie Ministrów w maju bieżącego roku.

Wysokie wymagania stawiane w Krajowym Planie Oczyszczania Ścieków Komunalnych to jedno, natomiast nie zanosi się również na poprawę niejednokrotnie zawiłych i niejasnych przepisów polskiego Prawa. Znowelizowana ustawa “o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków”, systematyzuje m.in. taryfowanie opłat, nakazuje zawierania formie pisemnej umów dotyczących zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Nakłada także na gminy obowiązek ustalenia regulaminu, określającego m.in. warunki i tryb zawierania umów, sposób rozliczeń, standardy usług, warunki przyłączania do sieci. Niestety wprowadza również kontrowersyjną definicję przyłącza kanalizacyjnego, która może mieć bardzo negatywny wpływ na pozyskiwanie unijnych środków.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta Prawna
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także