Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-06-28 | Ostatnia aktualizacja: 2005-06-28
Sposób na złodziei wody

Sposób na złodziei wody
Na nieszczęście przedsiębiorstw wodociągowych w całym kraju (ale również i za granicą!), wodomierze o klasycznej konstrukcji nie są w stanie oprzeć się oddziaływaniu silnego pola magnetycznego. Stanowi to pokusę, której znaczna ilość klientów wodociągów nie jest w stanie się oprzeć. Dzięki wodomierzom zbiorczym, wykrycie tego typu procederu nie jest trudne - jednak udowodnienie, że licznik został rzeczywiście poddany działaniu pola magnetycznego stanowiło dotychczas istotny problem. Sposób ingerencji nie pozostawiał na urządzeniu żadnych śladów uszkodzeń mechanicznych, tak więc znalezienie dowodu winy było bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
Obecnie coraz więcej firm produkujących armaturę i urządzenia dla wodociągów, chcąc wyjść na przeciw oczekiwaniom swoich klientów, prowadzi badania w kierunku zabezpieczenia wodomierzy, bądź zaopatrzenia ich we wskazy magnetyczne. Tego typu rozwiązania są już dostępne na rynku i mogą być skutecznie stosowane w przypadku wymiany lub instalacji nowych wodomierzy, natomiast klasyczne liczniki pozostają nadal bez ochrony. W takim wypadku konieczne jest stosowanie urządzeń przenośnych, umożliwiających wykrycie pozostałości magnetycznej (namagnesowania) części licznika. Skuteczność tego ostatniego rozwiązania ma zamiar sprawdzić katowickie RPWiK. Jest to kolejny etap walki ze złodziejami wody. W marcu RPWiK rozpoczęło akcję wzmożonych kontroli w poszukiwaniu nieuczciwych klientów. Do sądu trafiło ponad 20 spraw o kradzież wody. Część z nich rozstrzygnięto na korzyść przedsiębiorstwa, a jego klienci musieli zapłacić spore kary.
Skutki kradzieży są odczuwalne przez wszystkich odbiorców wodociągów w danej lokalizacji. W budynkach, gdzie wodomierze zamontowane są w prywatnych lokalach, kradzież wody nie jest czymś trudnym. Niestety ludzie kradną myśląc, że obniżą swoje opłaty, a w rzeczywistości przyczyniają się do ich zawyżenia i uśrednienia. Oprócz tego za przyjemność złodzieja, płacą solidarnie wszyscy mieszkańcy budynku lub danej strefy rozliczeniowej, co niejednokrotnie budzi sprzeciw społeczny i przyczynia się do powstawania niezdrowych sytuacji pomiędzy przedsiębiorstwami wodociągowymi, a odbiorcami. Niewątpliwe ta ostatnia kwesta stanowi znaczący argument, przemawiający za podjęciem działań, mających za zadanie ochronę interesów własnych jak i swoich klientów.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- http://miasta.gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-