
Akryle to chemikalia, które są podstawą wielu rodzajów tworzyw sztucznych, klejów, tekstyliów, barwników, farb i papierów, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysły, a nawet w produkcji pieluszek i lakieru do paznokci. W 2013 roku na świecie zostało wykorzystanych prawie 5 milionów ton tych surowców, co stwarza ogromny popyt na jego produkcję. Naukowcy z UConn i ExxonMobil opracowali nowy proces ich tworzenia, który zwiększy efektywność energetyczną i zmniejszy ilość toksycznych produktów ubocznych.
Obecne sposoby wytwarzania akryli wymagają wysokich temperatur i są źródłem wielu szkodliwych produktów ubocznych, takie jak etylen, dwutlenek węgla i cyjanowodór. Steve Suib, dyrektor University's Institute for Materials Science, wraz ze swoim kolegami stworzyli technikę, która może być precyzyjnie dostrajona w celu uniknięcia niepożądanych chemikaliów.
Technika ta wykorzystuje porowaty katalizator z manganu i tlenu. Pory ułatwiają cząsteczkom biorącym udział w reakcji spotkanie się w odpowiedniej konfiguracji. Atomy manganu w materiale wymieniają elektrony z sąsiednimi atomami tlenu, co ułatwia właściwe reakcje chemiczne.
Suib podkreśla: "Chcemy zmaksymalizować wydajność, zminimalizować temperaturę i stworzyć jeszcze bardziej aktywny katalizator". Grupa odkryła również, że dodanie odrobiny litu przyspieszyło prace. Obecnie badają dokładną rolę litu i eksperymentują ze sposobami poprawy katalizatora manganowego i tlenowego.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- today.uconn.edu; phys.org;

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego warto wybrać meble metalowe?
Na rynku funkcjonuje wielu producentów mebli, zarówno tych, które każdy z nas ma w salonie, czy kuchni, jak również tych, które mamy w biurach...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-
-