Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2004-12-09 | Ostatnia aktualizacja: 2004-12-09
Topnienie lodowców górskich zagraża światowym zasobom wody

Topnienie lodowców górskich zagraża światowym zasobom wody
"Zanosi się na to, że niektóre gatunki oraz część ludzi będzie miała kłopoty, gdyż tereny górskie żywią nie tylko mieszkańców terenów wiejskich, lecz również dużych miast, szczególnie w Ameryce łacińskiej" powiedział Martin Price z Center for Mountain Studies w Wielkiej Brytanii.
Około 75 procent światowych zasobów świeżej wody stanowi lód lodowcowy, w większości na terenach górskich, co pozwala na stopniowe zasilanie systemu rzek w lecie lub w okresie suchych miesięcy poprzez uwalnianie nagromadzonej wody podczas obfitych zimowych opadów deszczu i śniegu, stwierdza raport.
W raporcie Price powiedział, że w krajach o suchym klimacie lodowce mogą być źródłem nawet 95 procent wody zasilającej sieć rzek, podczas gdy na niżej położonych terenach o klimacie umiarkowanym, takich jak np. Niemcy, około 40 procent wody pochodzi z górskich pól lodowych.
Na konferencji IUCN World Conservation Congress Price dodał, że z powodu takich czynników jak globalne ocieplanie się klimatu oraz zanieczyszczenie powietrza, lodowce, podobnie jak czapy lodowe na biegunach, kurczą się.
Raport obejmuje badania pokazujące, że najwyższy szczyt Afryki, Kilimandżaro w Tanzanii, może zostać pozbawiony czapy lodowej do roku 2020, a to samo czeka Lodowcowy Park Narodowy w północnej części USA do roku 2030.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- WaterTech Online

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szanuj wodę - rzecz o oszczędzaniu wody w domu jednorodzinnym na działce
Zdjęcie: Projekt C333j - Miarodajny - wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło Oszczędzanie wody przyczynia się nie tylko do...
-
8 korzyści z uzdatniania wody w zakładach przemysłowych
Woda jest niezbędnym elementem większości procesów produkcyjnych, a jej jakość to krytyczny parametr, który często bywa niedoceniany. Problemy z...
-
-
-
-
-