Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-11-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-11-17
Unia Europejska za bioreaktorami membranowymi
Unia Europejska za bioreaktorami membranowymi
Unia Europejska za bioreaktorami membranowymi
Komisja Europejska zadecydowała o wspieraniu technologii bioreaktorów membranowych używanych w komunalnych oczyszczalniach ścieków. Wsparcie to ma polegać na finansowaniu dwóch projektów zawartych w 6 projekcie ramowym. Dla zrealizowania projektów zawiązano 2 konsorcja w skład których wchodzi: 25 europejskich uczelni, ośrodki badawcze, przedsiębiorstwa oraz dotychczasowi użytkownicy technologii MBR (Membrane Bioreactor). Ponadto uczestnictwo projektach zapowiedziały dwa australijskie i jeden południowoafrykański uniwersytet. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 14,1 mln euro, z czego UE sfinansuje 6 mln, rząd Australii 500 tys. euro.

Projekty „AMADEUS” oraz „EUROMBRA” rozpoczęto w październiku 2005 – mają potrwać 3 lata. Ich głównym celem jest rozwój membranowej technologii osadu czynnego. Obniżona ma być kapitałochłonność oraz koszty utrzymania MBR. Zaowocować ma to zwiększeniem konkurencyjności techniki membranowej w stosunku do pozostałych sposobów oczyszczania ścieków – co z kolei ma dać wynik w postaci szerszego zastosowania MBR w oczyszczalniach ścieków na teranie naszego kontynentu.

Bliższych informacji na temat wspomnianych projektów udzielają firma KompetenzZentrum Wasser Berlin GmbH oraz Wydział Inżynierii Hydraulicznej i Środowiska Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim.

Zasada działania bioreaktorów membranowych opiera się na dwóch procesy jednostkowych: biologicznym, np. metodzie osadu czynnego oraz procesem membranowym, np. ultrafiltracją. W części biologicznej układu zachodzi biodegradacja substratu tak samo jak w klasycznych oczyszczalniach ścieków. Bioreaktor pełni rolę komory napowietrzania, z której oczyszczone ścieki kierowane są na membrany.

Proces obróbki ścieków przy użyciu zanurzonych membranowych bioreaktorów bazuje na elementach membrany z wydrążonych, rurowych włókien. Moduły te z powodzeniem używane są do oczyszczania ścieków komunalnych, pochodzących z browarnictwa, przemysłu tekstylnego, spożywczego i chemicznego. Zastosowanie modułów membranowych pozwala na oszczędność wody oraz energii.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
WaterWorld
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także