Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-08-25 | Ostatnia aktualizacja: 2005-08-25
Unowocześnienie oczyszczalni ścieków w Bydgoszczy

Unowocześnienie oczyszczalni ścieków w Bydgoszczy
Ponieważ przy modernizacji oczyszczalni zastosowano norweską technologię CAMBI, w uroczystości uczestniczył ambasador Norwegii Sten Lundbo, który później był gościem zastępców prezydenta miasta - Lidii Wilniewczyc i Bolesława Grygorewicza. Inwestycja kosztowała 28 mln zł. 8 milionów złotych to pożyczka z Funduszu Ochrony Środowiska. Resztę przekazał Ekofundusz zarządzający długiem zagranicznym, darowanym nam przez sześć państw europejskich, z zastrzeżeniem, że pieniądze przeznaczone zostaną na ochronę środowiska. 10 procent długu podarowała nam Norwegia i właśnie norweską technologię wykorzystano w bydgoskiej oczyszczalni.
Za sprawą urządzeń do „termicznej hydrolizy” ścieków zostanie ograniczony problem wywozu osadów ściekowych. Termiczna hydroliza osadów wg technologii CAMBI polega na destrukcji w wysokiej temperaturze (ok. 1600oC) komórek osadu nadmiernego i wstępnego. Przed skierowaniem do instalacji CAMBI osady są zagęszczane do 16 % suchej masy. Podgrzewanie osadów odbywa się za pomocą pary wodnej w reaktorach ciśnieniowych. Podgrzanie osadów do wysokiej temperatury w warunkach wysokiego ciśnienia (10 Bar), a następnie szybkie obniżenie ciśnienia, powoduje rozerwanie komórek i uwolnienie ich zawartości do roztworu wodnego. Jest to istotne w nowoczesnych oczyszczalniach, w których w osadzie czynnym występują bakterie mogące egzystować w warunkach beztlenowych, a tym samym, niepodlegające fermentacji. Po hydrolizie termicznej uzyskuje się osad o właściwościach roztworu z dobrze przyswajalnymi substancjami w procesie fermentacji metanowej. Osad ten jest następnie rozcieńczany do uwodnienia ok. 12% suchej masy, schładzany do temperatury 370oC i kierowany do Zamkniętych Komór Fermentacyjnych (ZKF).
Pozyskiwany biogaz jest spalany, co pozwala na uzyskanie energii elektrycznej kierowanej do sieci energetycznej, pokryje ona w ok. 60 proc. zapotrzebowania na prąd oczyszczalni – równoznaczne jest to z oszczędnością 600 tysięcy złotych rocznie. Osady poddane procesowi CAMBI są bezpieczne dla środowiska, ponieważ w wyniku działania wysokiej temperatury i ciśnienia są całkowicie shigienizowane, co umożliwia ich wykorzystywanie nawet do produkcji roślinnej. Do tej pory oczyszczalnia wywoziła 18 tysięcy ton osadu rocznie, teraz ta liczba spadnie o połowę. Pozwoli to na oszczędność półtora miliona złotych rocznie.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
-
-