Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-10-26 | Ostatnia aktualizacja: 2009-10-26
W Krakowie czyszczą wodę światłem

W Krakowie czyszczą wodę światłem
Metoda jest prosta - fotokatalizator, pewnego rodzaju pośrednik powoduje, że substancja do tej pory nieczuła na światło, zaczyna na nie reagować. Dzięki temu, substancje te mogą ulec m.in. degradacji – tłumaczy dr hab. Krzysztof Szczubiałka. Dodaje, że dzięki metodzie opracowanej na UJ szkodliwe substancje mogą się rozpadać pod wpływem światła słonecznego.
Dotychczasowe sposoby oparte np. na osmozie, adsorpcji, ultrafiltracji, destylacji i fotoutlenianiu mają wiele ograniczeń - przede wszystkim są energochłonne i mają niską wydajność. Za to fotokatalizatory hybrydowe nie są toksyczne. Opracowane fotokatalizatory nie rozpuszczają się w wodzie, ale tworzą w niej zawiesinę. Ma to tę zaletę, że po przeprowadzeniu reakcji można je łatwo usunąć, albo same osiadą na dnie zbiornika - tłumaczy Szczubiałka.
Fotokatalizatorów hybrydowych można używać wszędzie tam, gdzie produkuje się ścieki zawierające toksyczne związki. Na przykład fenole czy barwniki stosowane w przemyśle tekstylnym. Czy w szpitalach, które odprowadzają ścieki skażone farmaceutykami, a nawet do unieszkodliwiania niezwykle toksycznych cyjanków. Na razie metoda została opracowana i zweryfikowana w laboratoriach. Teraz badacze chcą sprawdzić, jak będzie działała w szerszej skali, np. w oczyszczalni ścieków.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newsweek.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przydomowe oczyszczalnie ścieków w kontekście zmian klimatu
W dzisiejszych czasach coraz bardziej dostrzega się związek między ochroną środowiska a sposobem, w jaki korzystamy z zasobów naturalnych. Jednym...
-
Skuteczne metody izolacji i osuszania murów budynków – rozwiązania z...
Wilgoć w murach budynków stanowi poważne zagrożenie dla trwałości konstrukcji, komfortu użytkowania oraz zdrowia mieszkańców. Problem ten dotyczy...
-
-
-
-
-