Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-09-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-09-08
W Muzeum Narodowym w Gdańsku zakończyła się wystawa „Jak w dawnym mieście wodę czerpano”
Wystawa była zapowiedzią powstania Gdańskiego Szlaku Wodociągowego
Wystawa była zapowiedzią powstania Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

Od 7 sierpnia do 6 września w Sali Kolumnowej Muzeum Narodowego w Gdańsku można było obejrzeć wystawę pt. „Jak w dawnym mieście wodę czerpano". Ekspozycja składała się z przedmiotów odnalezionych i zabezpieczonych w ramach projektu „Gdański Szlak Wodociągowy" realizowanego przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną. Są to dawne urządzenia do czerpania lub dostarczania wody pitnej, które w przyszłości zostaną zaprezentowane w historycznych obiektach infrastrukturalnych.

Główną atrakcją wystawy była drewniana studnia do czerpania wody odkopana na terenie Muzeum Narodowego. Studnia pochodzi z pierwszej połowy XVII w. W Sali Kolumnowej zobaczymy również drewnianą rurę wodociągową o długości 3m odkrytą pod Teatrem Szekspirowskim (II poł. XVII w.).

W planach jest także większy projekt - Gdański Szlak Wodociągowy. Przedsięwzięcie to polegać będzie na stworzeniu ścieżki turystycznej, która umożliwi bliższe poznanie dawnych, ale zachowanych do dziś obiektów oraz innych elementów dawnego systemu wodociągowego. Będzie on obejmował trzy historyczne obiekty: zbiornik wody Stary Sobieski (wybudowany w 1911 r.), zbiornik wody Stara Orunia (z 1869 r.), przepompownia ścieków Jelitkowo (z przełomu XIX i XX w.) oraz nowy zbiornik wieżowy, który powstaje na Wyspie Sobieszewskiej.

W zlokalizowanych na szlaku budynkach będzie można obejrzeć zabytki infrastruktury drewnianej (rurociągi, studnie, latryny, datowane na XVII wiek), a obok nich - liczne elementy epoki „przemysłowej". Duża część eksponatów została odkryta przy okazji prac archeologicznych na terenie budowy Teatru Szekspirowskiego oraz przy ul. Długie Ogrody. Dodatkową atrakcją będzie obszerna historyczna dokumentacja, jaką udało się zgromadzić zespołowi pracującemu nad powstaniem szlaku. Aktualne zasoby to ponad 800 archiwalnych planów i rysunków oraz ponad 2000 reprodukcji innych dokumentów.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
giwk.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także