Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-06-24   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-09
W stronę zielonej przyszłości
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z KAUST wykorzystali metaloorganiczne struktury szkieletowe (MOF) do stworzenia fotokatalizatora do rozdzielania wody. Osiągnięcie to zbliża świat nauki do wyprodukowania przy użyciu światła słonecznego czystego paliwa wodorowego.

Jorge Gascon, będący dyrektorem Centrum Katalizy Kaust, powiedział: „Wykorzystanie energii słonecznej do wydajnego wytwarzania zielonych paliw jest ostatecznym celem wielu badaczy. Do tej pory jednak znalezienie katalizatorów, które mogłyby brać w tym udział pozostawało wyzwaniem.

Nikita Kolobow, członek zespołu badawczego, wyjaśnił, czemu naukowcy wykorzystali MOF. Porównał je do klocków LEGO – do dyspozycji jest wiele różnych części, które można zmieniać, aby uzyskać pożądane właściwości. Struktury te składają się z jonów metali połączonych organicznymi łącznikami o regularnym dwu- lub trójwymiarowym układzie.

Podczas swoich ostatnich badań naukowcy stworzyli MOF złożony z jonów tytanu oraz łącznika pochłaniającego szerokie spektrum światła słonecznego. Wykazali oni, że organiczna część działała wtedy jak antena zbierająca światła i przekazywała ją do metalowego węzła, co aktywowało katalityczne przemiany.

Kolobov podsumował: „MOF są jeszcze w powijakach, jeśli chodzi o zastosowania fotokatalityczne. Uważamy, że modułowe podejście do ich budowy oferuje nieograniczone możliwości poprawy wydajności i stawiamy pierwsze kroki w tym kierunku".

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
.innovations-report.com; discovery.kaust.edu.sa
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także