Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-14
Wieża ciśnień do zagospodarowania
Wieża ciśnień do zagospodarowania
Wieża ciśnień do zagospodarowania
ZWiK w Wałczu chce przekazać za przysłowiową złotówkę starą wieżę ciśnień oferentowi z konkretną wizją zagospodarowania obiektu. Możliwy jest zakup obiektu jak również jego dzierżawa. Obiekt może być wykorzystany m. in. na cele gastronomiczno-rekreacyjne.

Wieża ciśnień w Wałczu, której szczyt jest najwyższym punktem w mieście (35,5 m) funkcjonowała jeszcze do końca lat 90-tych ubiegłego wieku. Jej ogólny stan techniczny nie jest zły, budynek posiada instalację elektryczną, wodociągową oraz odgromową, wymaga jednak osuszenia, założenia izolacji, wymiany okien i drzwi. Dla wykorzystania go do celów komercyjnych budynek wymaga przebudowy. Wieża posiada głębokie na ponad 2 metry piwnice oraz 8 kondygnacji. Na szczyt prowadzą 104 metalowe, mocno skręcone stopnie, metalowe szerokie oraz proste drewniane schody, a wyżej, dwie kilkunastoszczeblowe metalowe drabiny znajdujące się wewnątrz pustego żelaznego zardzewiałego zbiornika o pojemności 195 metrów sześc. Część cegieł jest zmurszała, wewnętrzne tynki prawie całkowicie odpadły, znajdujący się na wysokości 26 metrów taras z powodu złego stanu jest całkowicie niedostępny, okna i drzwi wymagają wymiany.

Niestety obiekt ze względu na wysokie koszty przebudowy raczej nie nadaje się na cele mieszkaniowe. Dotychczas zgłosiło się kilku chętnych na zagospodarowanie budynku, jednak pomysły, które przedstawione albo nie były trafione (mieszkanie), albo nie sprecyzowane do końca lub zabrakło środków na ich realizację. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wałczu odda wieżę nawet za przysłowiową złotówkę, pod warunkiem przedstawienia precyzyjnego i realnego planu jej zagospodarowania i przede wszystkim oferentowi z odpowiednim kapitałem na przeprowadzenie remontu.

Na temat zagospodarowania wieży napisano nawet pracę magisterską (na Politechnice Wrocławskiej), w której wieża miałaby być obiektem gastronomiczno-rozrywkowym. W planie uwzględniono m.in. oszklony widokowy taras, zewnętrzną windę ze szkła, u podnóża budowli zaś letni ogródek.

Miejskie wodociągi wraz z wieżą ciśnień oddano do użytku w 1901 roku. Charakterystyczna budowla pełniła swoje funkcje w niezmienionym stanie aż do 1974 roku. Ceglaną głowicę ze względu na zły stan techniczny zastąpiono aluminiową powłoką i w takim stanie jest do dziś. W 1999 roku wieżę wyłączono zupełnie z eksploatacji. Obiekt nie jest pod nadzorem konserwatora zabytków.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Kurier Szczeciński
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także