Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2004-05-21 | Ostatnia aktualizacja: 2004-05-21
Wisła będzie czystsza

Wisła będzie czystsza
Pierwszy z tych kontraktów dotyczy budowy odcinka kolektora N-bis na odcinku od ul. Witosa do rzeki Wisły natomiast drugi wykonania odcinka kolektora od ul. Witosa do Oczyszczalni Ścieków „Południe”.
Budowa oczyszczalni "Południe" wraz z rozbudową oczyszczalni "Czajka" to najważniejsze inwestycje przed jakimi stoi obecnie miasto. Warszawa dostała na ten cel wsparcie finansowe z funduszy Unii Europejskiej.
Tym samym zakończyła się długotrwała procedura wyboru wykonawcy a rozpocznie proces budowy największego zadania realizowanego w ramach projektu „Gospodarka Ściekowa w Warszawie – Faza I”. Projekt ten o łącznej szacowanej kwocie ponad 42 mln euro jest w 62% a więc w wysokości 26 mln euro finansowany ze środków przedakcesyjnego funduszu ISPA. Wartość całkowita obydwu zawieranych kontraktów zamyka się kwotą 22 mln euro. Przez cały okres trwania budowy fachowy nadzór będzie sprawować inżynier kontraktu, którym jest konsorcjum złożone z trzech podmiotów pod przewodnictwem firmy Scott Wilson Kirkpatric & Co Ltd. Umowa z tym wykonawcą na kwotę blisko 1 mln euro została już zawarta w dniu 23 kwietnia 2004 roku. Zatem udało się zharmonizować w czasie wykonanie układu przesyłowego i nadzór całego przedsięwzięcia.
Należy jednocześnie podkreślić, że zachowany został wymóg czasowy ujęty w Memorandum Finansowym dla zawarcia umów wykonawczych dla Projektu ISPA. Co więcej z końcem ubiegłego roku Komisja Europejska przyznała Miastu dodatkowo 84 mln euro środków ISPA na projekt dotyczący poprawy zaopatrzenia w wodę mieszkańców stolicy.
Dzięki budowie układu przesyłowego i uruchomieniu działalności Oczyszczalni Ścieków „Południe” o wydajności 112 000 m3/dzień zapewniony zostanie odbiór i oczyszczanie ścieków z całej południowej części Miasta, zamieszkałej przez ponad 350 tys. mieszkańców. Odbiór końcowy i próbne rozruch nastąpi już w końcu przyszłego roku.
Dotychczasowy brak tego rodzaju inwestycji przez dziesięciolecia powodował ogromne zniszczenia w systemie przyrodniczym nie tylko samego Miasta i okolic, ale także w innych, bardziej odległych rejonach powiązanych z ciągiem komunikacyjnym Wisły, odbierającej i przenoszącej ogromne ilości szkodliwych zanieczyszczeń. W związku z tym można oczekiwać z nadzieją systematycznej poprawy jakości wód naturalnych, których ochrona jest wpisana jako priorytet działań zmierzających do wypełnienia przyjętych przez Polskę zobowiązań międzynarodowych.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Urząd Miasta Warszawa

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Projektowanie maszyn – nowoczesne rozwiązania dla przemysłu
Nowoczesny przemysł stoi przed ogromnymi wyzwaniami, takimi jak rosnące zapotrzebowanie na wydajność, bezpieczeństwo i innowacyjność. Właśnie...
-
-
-