Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-08-13 | Ostatnia aktualizacja: 2008-08-13
Wodkan - przetarg na kogenerację

Wodkan - przetarg na kogenerację
50 tysięcy na miesiąc – biogaz o takiej wartości jest co miesiąc niewykorzystywany i spalany. Najpierw jest magazynowany w specjalnym zbiorniku o pojemności 1 tysiąca metrów sześciennych i spalany w tzw. pochodni. Na terenie oczyszczalni ścieków powstaje około 65 tysięcy m3 biogazu na miesiąc. W okresie zimowym biogazu wytwarza się jeszcze więcej. Część biogazu jest wykorzystywana na miejscu w kotłowniach do produkcji ciepła celem ogrzewania pomieszczeń administracyjno – socjalnych na terenie oczyszczalni, ale także do podgrzewania osadu w procesie fermentacji. Biogaz wykorzystywany jest w około 40%. Pozostała cześć spalana w tzw. pochodni. – mówi Jacek Nasiadek, prezes PWiK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.
Wodkan SA na dziś nie jest w stanie zagospodarować technicznie nadmiaru biogazu. Stąd pomysł, by nadmiar biogazu zagospodarować i wytwarzać z niego w wyniku kogeneracji prąd i ciepło. To inwestycja pod klucz, mała kogeneracja na oczyszczalnię ścieków. Na terenie oczyszczalni w Rąbczynie mają być zamontowane urządzenia, które pozwolą na przetwarzanie biogazu i jego wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. - mówi Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Wodkan SA miałby dodatkowe przychody z produkcji energii elektrycznej z biogazu, a także ze sprzedaży zielonych certyfikatów, bo jest to energia odnawialna. Energia elektryczna byłaby wykorzystywana na potrzeby własne oczyszczalni, a spółka nie musiałaby kupować już energii, ewentualne nadwyżki energetyczne byłyby sprzedawane. Szacuje się, że w wyniku kogeneracji byłoby możliwe wytworzenie w ciągu roku około 2 tysięcy MWh. Drugi plus tej inwestycji to zielone certyfikaty, które spółka może sprzedawać. – mówi Jacek Nasiadek, prezes spółki Wodkan SA.
W podobny sposób zagospodarowują biogaz oczyszczalnie m.in. we Wrocławiu, Gorzowie, Łodzi, Przemyśli, Żywcu i Nowym Sączu. W Południowej Wielkopolsce byłaby to pierwsza tego typu inwestycja.
Dokładny koszt budowy układu kogeneracyjnego będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu, czyli w połowie września 2008 roku.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Holdikom

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Plotery Laserowe Co2: Przyszłość Precyzyjnego Cięcia i Grawerowania
Plotery laserowe Co2 to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w różnych branżach do precyzyjnego cięcia i grawerowania materiałów. Działają one...
-
Gdzie stosujemy nagrzewnice w wykonaniu przeciwwybuchowym?
Stosowanie urządzeń grzewczych w przemyśle podlega dodatkowym obostrzeniom ze względu na specyficzne warunki panujące w danym zakładzie, które...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl