Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-11-04 | Ostatnia aktualizacja: 2009-11-04
Wodociągi Krakowskie utrzymują nakłady inwestycyjne

Wodociągi Krakowskie utrzymują nakłady inwestycyjne
Po przeprowadzeniu audytu finansowego, sporządzono dokładną analizę stanu technicznego zakładów uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków. Wynikiem prac było przemodelowanie struktury nakładów inwestycyjnych tak, aby w ciągu najtrudniejszych lat, czyli w roku 2009 i 2010, wielkość nakładów inwestycyjnych mogła być odpowiednia, aby pokryć wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa oraz znane firmie potrzeby miasta. W związku z powyższym nakłady na najbliższe dwa lata wzrosły w stosunku do zaplanowanych w poprzedniej strategii o 26%, czyli z poziomu 250 milionów złotych aż do poziomu 314 mln zł.
Należy podkreślić, że wszystkie zakłady MPWiK SA w Krakowie są obecnie na wysokim, europejskim poziomie, a konieczne prace wykonywane będą w ramach prac remontowych, a nie inwestycyjnych. Takie podejście związane jest ze stalym spadkiem zużycia wody wobec znacznego zapasu w zakresie możliwości produkcyjnych obiektów. Tak wysoki poziom inwestycji możliwy stał się poprzez prowadzenie polityki skutecznego pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania. Dzięki wielomiesięcznym negocjacjom udało się zrealizować kompleksowe zabezpieczenie źródel finansowania dla programu inwestycyjnego na kwotę ponad 819 milionów złotych. Oprócz własnych środków, które pochodzą głównie z amortyzacji, udało się zakończyć proces pozyskiwania środków z wielu instytucji, dywersyfikując ryzyko związane z trudno dostępnymi funduszami na obecnych rynkach finansowych. Finansowanie pozyskano m.in. z grantów unijnych (projekt płaszowski - II etap, projekt „Gospodarka wodno-ściekowa - I etap), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz banków komercyjnych.
W aktualnej strategii nie ma zawartych nakładów inwestycyjnych, które wynikać będą w przyszłości z przygotowywanych aplikacji o kolejne środki z Funduszy Europejskich. Obecnie przygotowane są wnioski na następne lata, natomiast finansowanie środków własnych (z reguły na poziomie ok. 50%) zostało wstępnie zaprogramowane w czasie prac na obecną strategię. W związku z przytaczanymi powyżej argumentami nakłady inwestycyjne w okresie porównawczym do poprzedniejstrategii, czyli lat 2009 - 2017, do obecnie procedowanej są niższe w całym okresie o ok. 167 mln zł. Takie przesunięcie w zakresie obszarów pozwala po przeprowadzeniu wspomnianych analiz na zapewnienie wszystkich celów strategicznych wymienionych poniżej:
• uzdatnianie wody surowej do jakości zgodnej z normami polskimi i Unii Europejskiej
• ciągła dostawa wszystkim mieszkańcom Gminy Miejskiej Kraków wody pitnej o jakości zgodnej z normami polskimi i Unii Europejskiejoraz o odpowiednim ciśnieniu
• odbiór ścieków od wszystkich mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków
• oczyszczenie wszystkich odebranych ścieków w celu uzyskania pełnego efektu ekologicznego, to znaczy żeby zapewnić ochronę wód powierzchniowych oraz podziemnych
• zagospodarowanie osadów pochodzących z oczyszczalni ścieków zgodnie z wymogami ustawy o ochronie środowiska.
Najważniejsze efekty strategii inwestycyjnej 2009 - 2018:
1. Przyrost długości sieci wodociągowej o ponad 126 kilometrów.
2. Przyrost długości sieci kanalizacyjnejo blisko 330 kilometrów.
3. Modernizacja w Zakładzie Uzdatniania Wody „Dłubnia” (Nowa Huta) filtrów pospiesznych, co poprawi parametry wody uzdatnionej oraz spowoduje wzrost bezpieczeństwa bakteriologicznego.
4. Uzupelnienie posiadanego systemu zbiorników o dwa zbiorniki w Górce Narodowej (30 000 m3), które zapewnią odpowiednią rezerwę wody pitnej, stabilizację ciśnienia w sieci, wyrównanie nierównomierności rozbioru dobowego, a tym samym zmniejszenie kosztów na ujęciach wody (np. zrezygnowanie z poboru energii w godzinach szczytu).
5. Połączenie wodociągowych magistral zasilających nowymi odcinkami spinającymi, co wpłynie na zwiększenie pewności i dwustronności zasilania oraz na stabilność ciśnienia wody. Są to magistrale: Mistrzejowice-Górka Narodowa II, Krzemionki - Mistrzejowice, Nowohucka – Zablocie (kontynuacja Trasy Centralnej).
6. Rozbudowa rozdzielczych sieci wodociągowych na terenach GminyMiejskiej Kraków, które nie posiadały tej infrastruktury. Dotyczy to również terenów poprzemyslowych takich jak: Batowice, Bonarka, Łęg – Prefabet i Pasternik. Jest to kontynuacja zadań w ramach programu „Wdw”.
7. ZUW „Raba” – modernizacja procesu technologicznego (zmiana sposobu dezynfekcji), którego efektem będzie poprawa walorów smakowych wody dla 60% mieszkańców Krakowa.
8. Budowa oczyszczalni osiedlowej w Tyńcu i rozbudowa w Kostrzu, rozbudowę sieci odbierających ścieki z terenów dotychczas nieskanalizowanych do oczyszczalni lokalnych (Tyniec i Kostrze).
9. Rozbudowa sieci kanalizacyjnej dla terenów nieuzbrojonych w tym na obszarach poprzemysłowych takich jak: Batowice, Bonarka, Łęg - Prefabet, Pasternik oraz w celu odbioru ścieków z gmin sąsiednich (Zielonki, Wielka Wieś).
10. Doprowadzenie kolektorów sanitarnych do peryferyjnych osiedli Krakowa takich jak: Swoszowice,
Zbydniowice, Wróblowice, Wyciąże,Wolica, Przylasek Rusiecki, Kościelniki,Bronowice Wielkie,Tonie.
11. Budowa Kolektora Dolnej TerasyWisły przejmującego ścieki lewobrzeżnej zlewni Białuchy, odciążającego syfon pod Wisła i Kolektor Płaszowski, co pozwoli jednocześnie na uporządkowanie kanalizacji w rejonie Łęgu i zapewni przyjęcie do kanalizacji ścieków między innymi z osiedli Mogiła, Lesisko, Łęg, Czyżyny.
12. Zakończenie i rozliczenie projektów unijnych „Oczyszczalnia ścieków Płaszów II w Krakowie - Etap
II, „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie - Etap I”.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik.krakow.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
-