Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-06-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-06-22
WWF: Odsalanie wody morskiej jest błędem
WWF: Odsalanie wody morskiej jest błędem
WWF: Odsalanie wody morskiej jest błędem
WWF ostrzega, że wprowadzenie na szeroką skalę procesów odsalania wody morskiej spowoduje wzmożenie efektu cieplarnianego, a przyczyną tego będzie duża energochłonność odsalania wody. Oznacza to zwiększoną emisję dwutlenku węgla, głównego winowajcy zmian klimatycznych obserwowanych w ostatnim czasie.

Odsalanie (oparte na zjawisku odwróconej osmozy), filtracja oraz odparowanie wody morskiej są bardzo energochłonnymi procesami, generującymi duże ilości dwutlenku węgla. W opinii WWF Hiszpania, Arabia Saudyjska oraz inne kraje borykające się z brakami wody powinny w większym stopniu wykorzystywać techniki recyklingu oraz oszczędzania wody i unikać ogromnych projektów odsalania wody, które niszczą ekosystemy mórz. Ponadto odsalanie wody na szeroką skalę może tworzyć wrażenie, że wody jest pod dostatkiem i nie ma potrzeby jej oszczędzania. Wykorzystywanie wody z odsalania wody do nawadniania pól jest jednym z największych błędów. Taka działalność nie ma praktycznie żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

Z szacunków WWF wynika, że na całym świecie istnieje obecnie ok. 10 tys. stacji i zakładów odsalania wody. W najbliższym czasie spodziewany jest bardzo szybki wzrost sektora odsalania wody morskiej, zwłaszcza w takich krajach jak Indie, Chiny oraz USA. Połowa obecnych zdolności produkcyjnych wody pitnej na bazie wody morskiej znajduje się w rejonie Zatoki Perskiej, gdzie stanowi ona ok. 60 proc. całkowitej ilości pozyskiwanej wody. Australijskie miasta również w dużym stopniu wykorzystują przefiltrowaną wodę morską. W Hiszpanii odsolona woda wykorzystywana jest szeroko do nawadniania pól oraz utrzymywania pól golfowych jak również dostarczana do osiedli mieszkalnych.

Wg WWF odsalanie wody morskiej na dużą skalę niszczy ekosystemy mórz. Wynika to ze zwiększania zawartości soli w wodzie, która zrzucana jest z powrotem do morza po zakończonym procesie odsalania. Biorąc pod uwagę wady odsalania wody eksperci WWF sugerują, aby korzystać z tej technologii tylko wtedy, gdy wprowadzenie recyklingu wody nie da wymiernych korzyści. Ponadto odsalanie ma uzasadnienie ekologiczne i ekonomiczne w przypadku zasolonych wód poprzemysłowych, gdzie przy okazji oczyszczania wody uzyskuje się wodę pitną lub wodę nadającą się do nawadniania pól.

WWF (dawniej World Wildlife Fund) zajmuje się całym spektrum działań, które mają na celu ochronę środowiska naszej planety i utrzymanie naturalnych procesów przyrodniczych na Ziemi. Na całym świecie WWF zabiega o ochronę lasów, wód śródlądowych, mórz i oceanów oraz zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, stara się przeciwdziałać zmianom klimatu wywołanym przez działalność człowieka, a także zagrożeniom wynikającym z produkcji toksycznych chemikaliów.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
theage.com.au , wwf.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :