Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-01-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-01-08
Zarząd GPW zaprezentował dziennikarzom ZUW Goczałkowice
Gospodarzami spotkania byli Łukasz Czopik oraz Michał Nowak
Gospodarzami spotkania byli Łukasz Czopik oraz Michał Nowak

16 grudnia już po raz drugi w tym roku szefowie śląskich mediów i publicyści spotkali się z członkami zarządu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA. Podczas ostatniego spotkania goście mieli okazję zwiedzić zabytkową stację wodociągową Zawada w Karchowicach. Tym razem obejrzeli największy w Polsce zakład uzdatniania wody w Goczałkowicach-Zdroju. Gospodarzami spotkania byli Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA w Katowicach i Michał Nowak, kierownik goczałkowickiego zakładu.

W trakcie wizyty goście zapoznali się z kulisami produkcji wody do picia oraz najnowocześniejszymi technologiami związanymi z uzdatnianiem wody. Na Zakład Uzdatniania Wody w Goczałkowicach składa się kompleks obiektów uzdatniających wodę, który tworzy dwa ciągi technologiczne i zajmuje powierzchnię 50 ha. Pierwszy ciąg, GO-CZA I (Goczałkowice-Czaniec), został uruchomiony w 1956 roku; drugi, GO-CZA II, w 1979 roku. Oba zostały uzupełnione o linię ozonu i węgla aktywnego, zapewniającą wodzie jakość zgodną ze wszystkimi normami krajowymi i europejskimi.

W budynku filtrów mieszczą się 24 komory filtracyjne o powierzchni 46 m2 każda. Złoża filtracyjne uformowane są z 55-centymetrowej warstwy piasku, usypanej na 35-centymetrowej warstwie podtrzymującej. Szybkość filtracji wynosi przy pełnej produkcji wody 6,5-10 m/h. Filtry płukane są wodą gospodarczą, podawaną od dołu ze zbiornika wieżowego. Woda uzdatniona kierowana jest do pompowni, która przetłacza ją do stacji ozonowania pośredniego i dalej – do wieży filtrów z węglem aktywnym.

Po filtracji na złożach węgla aktywnego, uzdatniona woda wpływa do zbiorników wody czystej, składających się z 6 komór usytuowanych w dwóch szeregach. Stąd poprzez pompownie i przepompownie trafia rurociągami magistralnymi do śląskiej aglomeracji, gdzie korzysta z niej ponad milion odbiorców.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gpw.katowice.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także