Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-02-17 | Ostatnia aktualizacja: 2010-02-17
Zbyt wolno budujemy oczyszczalnie ścieków

Zbyt wolno budujemy oczyszczalnie ścieków
Kraje Unii Europejskiej muszą osiągnąć dobry stan wszystkich wód do 2015 roku – wynika to z Ramowej Dyrektywy Wodnej z 2000 roku. Już dziś wiadomo, że nie uda się zrealizować m.in. części zamierzeń ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych oraz uzyskać dobrego stanu wód w 2015 roku – mówi Adam Zakrzewski, ekspert z Fundacji Ekofundusz.
W opinii Witolda Lenarta z Uniwersytetu Warszawskiego, nie ma szans na usunięcie złego stanu indywidualnych ujęć wód na terenach wiejskich w centralnej i wschodniej Polsce. Nadal nierozwiązany jest problem zrzutu wód kopalnianych oraz kwestia ochrony części jezior przed niekontrolowanymi zrzutami ścieków. W Polsce nadal nie do pokonania są również zawiłości kompetencyjne między podmiotami zarządzającymi przestrzenią, w tym także wodami.
Jak wyjaśnia Adam Zakrzewski, głównym problemem jest brak czasu oraz ograniczone możliwości finansowe. Niektóre działania wymagają też uzgodnień międzynarodowych, ponieważ jakość części wód powierzchniowych w dorzeczu Wisły zależy od działań na terenie Ukrainy i Białorusi.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
-
-