Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-01-29 | Ostatnia aktualizacja: 2010-01-29
Żywa woda powstała w polskich laboratoriach

Żywa woda powstała w polskich laboratoriach
Woda może mieć oprócz kosmetologii jeszcze inne zastosowanie np. do produkcji ultrastabilnych betonów, czy do zwiększenia zawartości bakterii w jogurtach, w procesach chemicznych, medycynie i farmacji przy produkcji leków.
Zbliżone właściwości posiada woda w stanie nadkrytycznym, uzyskiwana w wysokich ciśnieniach i wysokich temperaturach. Naukowcom udało się uzyskać taką wodę w zwykłej temperaturze i ciśnieniu. W zwykłych warunkach cząsteczki H20 tworzą klastery - układy złożone z nawet 1000 cząsteczek wody. Klastery te da się rozbić na niewielkie, uporządkowane grupy - tzw. nanoklastery, np. za pomocą wyładowań elektrycznych, przez co zmieniają się niektóre właściwości substancji. Pojedyncza cząsteczka wody ma 1 nm średnicy - stąd wywodzi się nazwa nanowody.
Nanowoda jest o wiele lepszym rozpuszczalnikiem niż woda zwykła. - Rozpuszczalność gazów i soli jest aż o 50 procent większa. Dzięki deklastracji zmniejsza się również pH. Taka woda wygląda i smakuje tak samo, jak zwykła, a picie jej jest wskazane. Obróbka wody polegać może na wyładowaniach elektrycznych lub umieszczeniu cieczy w polu magnetycznym. Teraz naukowcy pracują nad techniką obróbki wody za pomocą zimnej plazmy.
Dzięki rozbitym klasterom nanowoda staje się lepszym i bardziej skutecznym nośnikiem substancji odżywczych niż zwykła woda. Stąd pomysł na zastosowanie nanowody w produkcji kosmetyków. Nanolaboratorium Nantes jako pierwsze w Polsce wykorzystało możliwości nanowody w kosmetologii, wprowadzając na rynek serię kosmetyków Nantes. Dzięki nanowodzie możliwe jest wykorzystanie mniejszej ilości wody niż w dotychczasowych kosmetykach. Polskie nanolaboratorium Nantes zostało nagrodzone złotym medalem za opracowanie unikalnej na skalę światową metody pozyskiwania nanowody podczas 58 Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "Brussels Innova 2009".
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Nauka w Polsce

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
-
-
-
-