Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-05-20
Dom murowany czy z prefabrykatów?

Od wielu lat można zaobserwować, że na rynku nieruchomości coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy. Większość osób zaczyna jednak ten trend zmieniać i zamiast kupować gotowe budynki, postanawiają zbudować swój wymarzony dom od podstaw. Nic w tym dziwnego, gdyż nie ogranicza ich wiele czynników, jak chociażby z góry ustalony rozkład pomieszczeń i ich metraż. Niestety wybierając taką opcję inwestorzy muszą się liczyć z tym, że czas wybudowania nieruchomości od podstaw zazwyczaj jest bardzo długi. Na szczęście producenci coraz chętniej oferują swoim klientom nowe rozwiązanie, jakim są domy prefabrykowane. Co to jest? Czy są lepsze od domu murowanego?

  1. Co to jest dom prefabrykowany?
  2. Wady i zalety domu murowanego i domu prefabrykowanego

Co to jest dom prefabrykowany?
Dom z prefabrykatów od podstaw powstaje w ogromnych halach firm budowlanych. Nie jest on jednak transportowany na miejsce budowy w całości, a w segmentach, które dopiero na działce budowlanej stawia się na fundamentach. Domy z prefabrykatów cechuje nie tylko stworzenie ich szkieletu oraz ścian, ale także rozprowadzenie w nich wszystkich niezbędnych instalacji.

Ponadto wiele firm budowlanych oferuje również możliwość wykończenia poszczególnych segmentów wewnątrz. W takim przypadku inwestor może od razu wprowadzić się do domu, bez konieczności jego urządzania, gdyż znajdują się w nim meble, schody, a nawet sprzęt AGD i RTV.

Na rynku inwestor może wybierać spośród gotowych projektów domów, jakie oferuje firma budowlana lub dostarczyć własny, według którego będą tworzone segmenty budynku. Duża zaleta domów z prefabrykatów jest to, że przy ich stawianiu nie powstają odpady. W ofertach rynkowych można znaleźć prefabrykaty betonowe, betonowo-drewniane i z klejonego drewna. 

główne_20200513190304_57e5dc4a4c50a514f6da8c7dda79367a1c36d8e35b556c48702772d79f44c65cba_1280.jpg.jpg

Wady i zalety domu murowanego i domu z prefabrykatów

Domy z prefabrykatów mają wiele zalet, tak jak i murowane. Przede wszystkim ich tworzenie nie odbywa się na placu budowy, a w halach firm budowlanych, które przyjmują zlecenie na tego typu pracę. Przekłada się to więc na zachowanie większego porządku na działce, na której ma stanąć dom. W przypadku murowanych budynków cały sprzęt, jak i towar potrzebny do budowy musi znajdować się na miejscu, inaczej nie będzie możliwe zrealizowanie zlecenia.

Domy modułowe, jak sama nazwa mówi, składają się z części. Oznacza to, że można je postawić w dowolnym miejscu, nawet na trudnym gruncie, takim jak skarpy, czy bagna. Wystarczy zapewnić im odpowiednie fundamenty. Ponadto można je w dowolnej chwili przewieźć na inne miejsce lub dokupić dodatkowy segment budynku. Domy murowane są na stałe przytwierdzone do gruntu, który musi spełniać odpowiednie wymogi. Na grząskim terenie istnieje ryzyko, że budynek zacznie się zapadać lub się przewróci. Nie ma też możliwości jego transportu w inne miejsce, gdzie zostanie kupiona działka budowlana przez inwestora.

Bardzo istotny dla wielu osób jest czas budowy domu. W tym aspekcie także góruje dom z prefabrykatów. Jego stworzenie trwa kilka miesięcy, a umiejscowienie na działce nawet miesiąc. W przypadku domu murowanego czas budowy może wynieść nawet kilka lat, co jest raczej opcją dla osób, którym się nie spieszy. Zaletą murowanych budynków jest jednak ich trwałość, gdyż są tworzone ze znacznie odporniejszych i mocniejszych materiałów. Ponadto zapewniają one także znacznie większą izolację termiczną niż domy z prefabrykatów.

Projekt budynku w obu przypadkach jest dowolny. Choć jeszcze kilka lat temu było tylko kilka dostępnych w wielu firmach, to jednak producenci takich domów postanowili rozbudować swoje oferty.

Autor:
Extradom
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także