Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-03-27
Jaką pompę zatapialną wybrać?

Wśród urządzeń wodno-kanalizacyjnych, które mogą znaleźć swoje zastosowania zarówno w instalacjach przydomowych, jak i w instalacjach przemysłowych, można wyróżnić między innymi pompy zatapialne. Przy ich szerokim wykorzystaniu, mogą dobrze służyć zarówno do użytku prywatnego, jak i w przedsiębiorstwach.

Do czego służą pompy zatapialne?

Pompa zatapialna pozwala na przepompowywanie zarówno wody czystej, jak i wody zabrudzonej, a także ścieków. Używana może być zarówno w różnego typu studniach, jak i też w sytuacji, gdy trzeba odpompować wodę z piwnic, studzienek, czy też wykopów. Jej zastosowanie jest więc bardzo szerokie.

Bardzo ważne jest to, że można ją zakupić zarówno, jako urządzenie stacjonarne, jak i urządzenie mobilne. Dla osób zainteresowanych przykładowa oferta takich pomp zatapialnych znajduje się między innymi na stronie przedsiębiorstwa Saga. Można tam przekonać się o tym, że urządzenia te występują w wielu konfiguracjach i mogą mieć różne przeznaczenie, a więc być bardziej lub mniej funkcjonalne.

W zależności od tego, jaka pompa zanurzeniowa zostanie wybrana, poradzą sobie one z zanieczyszczeniami stałymi o różnej średnicy. Są one wyposażone w specjalne urządzenia, które pozwalają pokonać takie przeszkody. Na pewno będzie to przydatne, szczególnie w przypadku studzienek kanalizacyjnych. Dobre pompy pozwalają do przepompowania wody nawet do 60 m w górę, a w ofercie znajdą się także i takie, o wiele lepszych osiągach. 

water-pump-835344_1280.jpg

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Pompa zatapialna nie powinna być wybierana przypadkowa. Najprawdopodobniej ma to być zakup, który będzie służyć przez co najmniej kilka miesięcy, o ile nie lat, a żeby się dobrze sprawdzał, musi zostać dopasowany do potrzeb użytkownika. Już na wstępie warto zaznaczyć, że nie należy kierować się ceną, ponieważ to nie ona jest wyznacznikiem jakości, czasem jest lepiej zapłacić więcej, aby zyskać dobre i sprawne urządzenie.

Wybierając pompę zatapialną, zwróć uwagę na:

Klasę energetyczną – im wyższa klasa, tym lepiej. Będzie to miało przełożenie na zużycie prądu, a w ostateczności na ogólne użytkowanie pompy. Mogą to być duże oszczędności, szczególnie gdy pompa będzie wykorzystywana bardzo często.

Parametry techniczne pracy – pompa musi posiadać odpowiednią moc, by poradzić sobie w każdych warunkach. Ważne jest również to, z jakimi zanieczyszczeniami sobie poradzi, a jakim może nie stawić czoła.

Rozmiary – pompa może posiadać bardzo szeroki zakres rozmiarów. W zależności od tego, czy będzie to zwykła pompa przydomowa, czy też pompa przemysłowa, która często będzie używana, jej rozmiary mogą być różne.

Konstrukcja – dobra pompa powinna mieć odpowiednie zabezpieczenie przed korozją. Jako że pracuje w warunkach wilgotnych, to niedopuszczalne jest, aby materiał szybko korodował. Może to znacznie obniżyć sprawność jej działania. Należy też sprawdzić, czy mimo rzadkiego, lub wręcz przeciwnie, bardzo częstego używania, nadal będzie dobrze pracować.

Jeśli przy wyborze pompy zatapialnej, pod uwagę zostaną wzięte te parametry, to można już mieć pewność, że wybór będzie dobry i pompa zostanie dopasowana do wymagań.

Autor:
P.P.U.H. SAGA
Źródło:
P.P.U.H. SAGA