Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-01-04
Podchloryn czy dwutlenek chloru? Metody dezynfekcji wody

Wysoka jakość wody jest kluczowa dla zachowania zdrowia publicznego i odpowiedniego funkcjonowania większości procesów przemysłowych. Wprowadzane do wody substancje chemiczne niszczą niepożądane cząsteczki i patogeny, a także zapobiegają wtórnemu powstawaniu zanieczyszczeń. Jakie wady i zalety mają dezynfekcja wody podchlorynem sodu i dwutlenkiem chloru?

 

Dezynfekcja wody podchlorynem sodu

Podchloryn sodu to nieorganiczny związek chemiczny, który ze względu silne właściwości utleniające stanowi jedną z najczęściej stosowanych metod dezynfekcji wody. Znajduje zastosowanie między innymi przy dezynfekcji wody wodociągowej, utrzymaniu higieny w basenach, a także przy procesach przemysłowych. Cieszy się dużą popularnością, ponieważ zapewnia wysoką efektywność dezynfekcji przy stosunkowo niskich kosztach. Charakteryzuje się także długim czasem działania w instalacji, co przekłada się na trwałą ochronę przed zanieczyszczeniami. Jego główną wadą jest jednak wpływ na właściwości organoleptyczne, takie jak zmiana smaku czy zapachu wody. Podchloryn sodu, w porównaniu do np. dwutlenku chloru, jest także mniej skuteczny w zwalczaniu bardziej odpornych patogenów oraz w walce z biofilmem.

 

Dezynfekcja wody dwutlenkiem chloru

Dwutlenek chloru to zaawansowany środek dezynfekcyjny, który zdobywa coraz większą popularność w obszarze dezynfekcji wody. Metoda ta charakteryzuje się bowiem brakiem typowych dla chloru skutków ubocznych, a także zapewnia efektywną dezynfekcję niezależnie od pH wody. W przeciwieństwie do podchlorynu sodu posiada też zdolność eliminowania niechcianego zapachu i barwy wody. Wykazuje bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu zarodników, wirusów i glonów, gwarantując stabilność procesu oczyszczania oraz eliminując ryzyko powstawania rakotwórczych trihalometanów (THM). Dwutlenek chloru doskonale radzi sobie także z niszczeniem biofilmów, co czyni go niezwykle skutecznym środkiem w procesie zwalczania Legionelli i utrzymania bezpieczeństwa wodnego w instalacjach wodnych.

 

f1.png

 

Generatory dwutlenku chloru

Jako że w wysokich stężeniach dwutlenek chloru wykazuje gwałtowne reakcje z substancjami redukującymi, zazwyczaj wytwarza się go w miejscu użycia, w generatorze dwutlenku chloru. Euroclean proponuje trzy wersje generatorów dwutlenku chloru: EuroClean OXCL MINI (o przepływie do 3m³/h), MIDI (o przepływie 3-5m³/h) i BLUE (o przepływie powyżej 5m³/h), w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników. Wszystkie modele generatorów działają w trybie automatycznym, wyposażone są w filtr oraz zaawansowane jednostki sterujące. Euroclean świadczy kompleksową obsługę techniczną, dostarcza niezbędne substancje chemiczne oraz systematycznie przeprowadza konserwację urządzeń, co gwarantuje niezawodność i skuteczność całego systemu.

 

f2.png

 

Podchloryn sodu czy dwutlenek chloru?

Dezynfekcja wody dwutlenkiem chloru przejawia najwyższą skuteczność dezynfekcji z dostępnych metod chemicznych na rynku. Dezynfekcja podchlorynem sodu jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, nie jest jednak tak skuteczna. Podchloryn sodu nie radzi sobie tak dobrze z niektórymi patogenami, a także przyczynia się do zmiany smaku i zapachu wody. Dwutlenek chloru zwalcza nie tylko zarodniki, wirusy i glony lecz także doskonale likwiduje biofilmy, co jest kluczowe między innymi w walce z bakterią Legionelli. Euroclean proponuje trzy modele generatorów dwutlenku chloru, zapewniając kompleksową obsługę techniczną, dostawę substancji chemicznych i regularne serwisowanie. Zapraszamy do kontaktu!

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także