Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-03-09
Pompy do zadań specjalnych – AFEC TPA

Wielozadaniowe pompy zatapialne z agitatorem.

Prace odwadniające przy tłoczeniu wody drenażowej, pogłębianiu rzek, marin, kanałów i innych akwenów wodnych, są trudne i często rodzą wiele wątpliwości odnośnie doboru odpowiedniego sprzętu. Podłoże gruntowe wykopów jest niezwykle wymagające. Wynika to z jego budowy; składa się przeważnie z piaszczystej moreny, żwiru, glinu i osadów dennych występujących w stanie zagęszczonym. Co dalej, takie podłoże często wykazuje właściwości ścierające, co dodatkowo utrudnia pracę.

Rozwiązaniem w takich aplikacjach jest pompa ze specjalnie skonstruowanym wirnikiem – agitatorem, dzięki któremu nawet zsedymentowane cząstki stałe znajdujące się w medium, zostają poderwane i z łatwością wypompowywane. Przykładem pompy z agitatorem jest seria pomp Afec TPA. Pompy te zdają egzamin w najtrudniejszych warunkach, w konsekwencji są konkurencyjną alternatywą dla urządzeń wykorzystywanych przy odwadnianiu wykopów budowlanych. Pompy AFEC wyróżnia tle innych pomp, wysoka odporność na ścieranie, którą zapewnia zwarta i trwała konstrukcja. Unikalne rozwiązanie gwarantuje odpowiednie działanie i trwałość urządzenia, a profesjonalne wykonanie – długą i bezawaryjną eksploatację. A prosta konstrukcja nie wymaga skomplikowanych czynności konserwacyjnych.

 

AFEC TPA zatapialna pompa z agitatorem
AFEC TPA zatapialna pompa z agitatorem

Seria TPA znajduje również zastosowanie w pompowaniu biomasy np. na terenie biogazowni. Biomasa to substancja pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, pochodząca z odpadów z pozostałości produkcji rolnej oraz leśnej, a także przemysłu przetwarzającego ich produkty. Biomasa jest materiałem bardzo gęstym, konsystencją przypominającym pulpę, a co za tym idzie, trudnym do tłoczenia. Ten typ medium nie stanowi jednak przeszkody dla pompy TPA, która została zaprojektowana z myślą o transporcie zwartych i lepkich substancji. Dzięki agitatorowi wszelki cząstki stałe lub ciała obce zostają dokładnie wymieszane przed wlotem, co ogranicza do minimum proces zużywania się uszczelnień, chroni wirnik przed nadmiernym ścieraniem. Agitator gwarantuje również rozbicie zwartej powierzchni medium oraz jego homogenizację. To zaś umożliwia sprawne przetransportowanie do miejsca docelowego, bez utraty ważnych substancji lotnych oraz właściwości paliwowych. 

Ponadto pompy TPA stosuje się do pracy z tak trudnym medium np. bentonitem. Bentonit jest materiałem ilastym o właściwościach predysponujących go do szeregu zastosowań przemysłowych np. w wiertnictwie. Uwodniony bentonit cechuje się wyższym ciężarem właściwym i większą lepkością w stosunku do zanieczyszczonej wody. Z tego względu, do tłoczenia płuczki wiertniczej rekomendowane są pompy wyposażone w mocne silniki, o powiększonym wolnym przelocie. Warunek ten spełniają pompy AFEC TPA, wyposażone w czteropolowy silnik o mocy sięgającej 22 kW. A dzięki profesjonalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym, zastosowanym technologiom i materiałom, urządzenia te są dostosowane do najtrudniejszych warunków pracy. 

Więcej informacji na temat pomp AFEC znajdziecie na www.afecpolska.pl. Ekopomp jest wyłącznym przedstawicielem pomp zatapialanych AFEC. 

Autor:
ekopomp
Źródło:
AFEC Polska
Dodał:
EKOPOMP