Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-08-07
Produkuję aeratory i instaluję ich setki więc wiem jak ważne jest szybkie dostarczenie tlenu

Produkuję aeratory i instaluję ich setki więc wiem jak ważne jest szybkie dostarczenie tlenu

Nie mam telewizora, więc informację o martwych rybach w Odrze wyczytałem na stronie internetowej. Była sobota rano gdy w artykule Wojewoda Zachodniopomorski (Gubernator Zachodnich prowincji jak nazywa go moja żona) opisuje jak próbują ratować ryby natleniając rzekę Odrę pompami strażackimi.

Zajmując się już grubo ponad 20 lat napowietrzaniem obliczam ile taką pompą można dostarczyć tlenu. Szybkie obliczenia ukazują, że profesjonalne aeratory mogą dostarczyć 8 do 9 razy więcej tlenu przy tej samej energii. Nie czekam więc, i piszę e-mail do "Gubernatora", że dostarczymy całkowicie bezpłatnie aeratory by pomóc ratować Odrę. 

W ciągu 2 godzin dzwoni rzecznik Gubernatora z informacją, że mają naradę sztabu kryzysowego i jak tylko się zakończy skontaktuje się zemną szef sztabu. Potem rozpoczynają się rozmowy z pułkownikiem ze sztabu kryzysowego, pomysł konsultuje Dyrekcja Ochrony Środowiska, miejsce instalacji aeratorów rekomenduje Polski Związek Wędkarski. Omawiamy szczegóły techniczne, najlepsze miejsca instalacji aż w końcu w Niedzielę zapada decyzja, że działamy.

Pracujemy całą niedzielę przy aeratorach by dostosować system montażu na linach, zainstalował kilkudziesięciometrowe kable zasilające, dostosować elementy aeratorów tak by stabilnie pracowały na silnym nurcie rzeki.

W poniedziałek przed południem ciężarówka dowiozła aeratory do Szczecina a my za nią by wspomóc całą akcję osobiście. Na pomoc do montażu aeratorów przyjechała jednostka saperów Wojska Polskiego. Przekazujemy dowódcy jak po kolei montujemy aeratory, szybko przydziela zadania żołnierzom i aerator jest zmontowany, zwodowany, przeholowany po wodzie i zacumowany linami na pozycji w ciągu zaledwie 1 godzinę. 

Szybki-montaz-aeratorow-Aqua-Vulcan-grupakn-na-rzece-Odrze-przez-Wojsko-Polskie
Szybki-montaz-aeratorow-Aqua-Vulcan-grupakn-na-rzece-Odrze-przez-Wojsko-Polskie

Zostało tylko podłączyć prąd, tutaj agregat spalinowy dostarczyli strażacy. START i aerator od razu napowietrza, a wokół niego kłębią się białe bałwany i fale natlenionej wody. Zaczyna się schodzić coraz więcej gapiów, przyjeżdżają ekipy telewizyjne za chwilę ma być konferencja Gubernatora. A my wraz z saperami jedziemy na kolejne miejsce by instalować kolejny aerator....

Czuję Wielką satysfakcję, że to co robię i w czym jestem dobry mogło się przydać w naprawdę dużej potrzebie. Polecam więc, każdemu kto jest w czymś ekspertem by nie czekał aż ktoś się do niego zgłosił, tylko sam podjął decyzję, że działa i przyczynia się dbania o nasze otoczenie, jego wzrostu.

Pozdrawiam Serdecznie i do Dzieła!

Autor:
Rafał Sławiński - konstruktor maszyn o oczyszczania wody
Źródło:
Autentyczna historia osobista tworzona przez podjęcie decyzji o działaniu