Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-02-23
Uzdatnianie wody w przemyśle i w domu - jakie rozwiązania wybrać?

Uzdatnianie wody w przemyśle
Uzdatnianie wody w przemyśle

Czy woda w przemyśle i w domu na pewno wymaga uzdatniania? Czy jej jakość nie jest wystarczająca, by móc z niej swobodnie korzystać? Jak wygląda proces doboru metod uzdatniania wody i do kogo można się zgłosić, jeśli woda wymaga osiągnięcia specyficznych parametrów?

 

Choć konsumenci i klienci bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy, woda jest wykorzystywana w naprawdę wielu procesach przemysłowych. Wiele firm nie mogłoby funkcjonować bez takiej o odpowiednich parametrach. Niestety, rzadko zdarza się, że woda od razu jest właściwej jakości na dane wykorzystanie. Najczęściej trzeba ją uzdatnić. W gospodarstwach domowych również opłaca się poprawić jej jakość na własną rękę. Przekonajcie się z jakiego powodu!

Dlaczego uzdatnianie wody w przemyśle jest ważne?

Za podjęciem decyzji o inwestycji w przemysłową stację uzdatniania wody przemawia wiele argumentów. Uzdatnianie wody będzie niezbędną czynnością do pozyskania wody będącej częścią produktu lub biorącej udział w jego produkcji. Oprócz tego w każdym zakładzie niezbędna jest woda techniczna, choćby na cele sanitarne. Woda bierze też pośredni udział w licznych procesach, choćby jako woda zasilająca kotły grzewcze, wytwornice pary czy systemy chłodnicze. Każdy układ ma co do niej swoje wymagania. To w celu, po pierwsze, zapewnienia jak największego bezpieczeństwa, po drugie dobrego stanu technicznego, po trzecie właściwej jakości produktów.

W przemyśle stacje uzdatniania wody najczęściej montuje się z powodu: potrzeby odpowiedniego przygotowania wody pod kątem fizycznym i chemicznym, konieczności zasilania kotła grzewczego, do układów chłodniczych, z konieczności wykorzystania wody ultraczystej, w celu dezynfekcji wody, w celu produkcji pary, w konieczności uzyskania wody demineralizowanej, w celu zapobiegania rozwojowi mikroorganizmów w wodzie.

Każda branża to zróżnicowane potrzeby

Warto pamiętać, że w przemysłowym uzdatnianiu wody nie ma jednej, słusznej recepty na uzyskanie najlepszej jakości. Wiele branż, urządzeń i produktów ma swoje specjalne wymogi co do parametrów wody. Niekiedy wystarczy jedynie stacja uzdatniania wody oparta wyłącznie na filtrach mechanicznych, gdzie indziej konieczne jest uzyskanie wody ultraczystej. Zupełnie inna woda będzie potrzebna do hodowli roślin niż do obsługi wytwornic pary wodnej. Laboratoria i koncerny farmaceutyczne wybiorą zupełnie inne rozwiązania niż szkoły czy inne instytucje użyteczności publicznej. Z tego względu zawsze warto skorzystać z porad i wiedzy specjalistycznej firmy, która dobierze metody uzdatniania wody do indywidualnych potrzeb. Duża ilość informacji o przygotowaniu wody do poszczególnych branż znajduje się na blogu eksperta z branży uzdatniania wody: https://www.filtry-do-wody.info

 

Przemysłowa odwrócona osmoza
Przemysłowa odwrócona osmoza

Najczęstsze problemy z jakością wody w przemyśle

W wielu branżach przemysłowych duże zagrożenie dla produkcji oraz procesów stanowi wysoka twardość wody. Ta cecha przekłada się nie tylko na produkt końcowy, ale również stan instalacji oraz urządzeń. Największy kłopot stanowi wytrącający się z wody kamień kotłowy, który nie tylko zmniejsza wydajność przepływu, ale również ma wpływ na powstawanie biofilmu czy znacznie szybszej korozji. Szczególnie istotne jest wystrzeganie się mikroorganizmów. W licznych zakładach niezbędna jest instalacja skutecznego systemu dezynfekcji wody. Przy własnych ujęciach wody ważna jest redukcja zbyt wysokich stężeń żelaza oraz manganu. Ponadto w realizacjach dużą rolę odgrywa filtracja mechaniczna oraz filtracja na węglu aktywnym, pozwalająca odzyskać właściwe cechy organoleptyczne wody.

Jak dobiera się technologię uzdatniania wody w przemyśle?

Warto wiedzieć, że każde zgłoszenie potrzeby uzdatniania wody przez firmę jest rozpatrywane indywidualnie. Ze swoim problemem warto zgłosić się do renomowanej placówki, z doświadczeniem w tworzeniu przemysłowych stacji uzdatniania wody. Pierwszym etapem jest dokładny wywiad. Niekiedy potrzebna jest profesjonalna analiza wody. Wiele urządzeń obecnych w zakładach ma już swoje, narzucone przez producentów wymagania co do jakości wody zasilającej. To również stanowi podstawę przy doborze konkretnych rozwiązań.

 

Profesjonalna analiza wody
Profesjonalna analiza wody

Kolejny etap to wizja lokalna oraz stworzenie projektu technologicznego. Konkretne metody oraz rozwiązania są dobierane na podstawie doświadczenia oraz testów obciążeniowych na próbkach wody. Po zatwierdzeniu projektu można już przejść do fazy realizacji, której uwieńczeniem jest przekazanie niezbędnej dokumentacji. Kompleksowymi usługami z dziedziny doboru, montażu oraz obsługi przemysłowych stacji uzdatniania wody, służy polska firma z wieloletnim doświadczeniem - Klarsan: https://www.klarsan.pl

Wśród najpopularniejszych i najczęściej dobieranych przemysłowych sposobów uzdalniania wody, wymienić należy: przemysłową odwróconą osmozę, przemysłowe zmiękczacze wody, przemysłowe odżelaziacze wody oraz przemysłowe lampy UV o dużych wydajnościach.

Rozwiązania w uzdatnianiu wody dla domu

W wielu przypadkach uzdatnianie wody do gospodarstwa domowego okazuje się być równie ważne, co w przemyśle. Właściwie dobrana stacja uzdatniania wody pełni szczególną funkcję zwłaszcza w przypadku pobierania wody z własnego ujęcia. Pomaga zachować bezpieczeństwo oraz dobry stan techniczny instalacji. Ponadto stacja uzdatniania wody do domu zwiększa komfort codziennego użytkowania wody przez mieszkańców.

Szczególnie istotną rolę odgrywa kompleksowa analiza wody. Podobnie jak w zastosowaniach przemysłowych, i tutaj dobiera się metody uzdatniania wody do wyników badań. Często potrzebny jest montaż odżelaziacza i odmanganiacza wody, stacji wielofunkcyjnej oraz innych rozwiązań. Wysokiej jakości propozycje urządzeń, z trwałych komponentów, posiada polska marka Ecoperla: https://www.ecoperla.pl Szczególną uwagę warto zwrócić na serię Ecoperla Tower. W jej skład wchodzi aż 8 linii, z czego każda ma minimum trzy rozmiary urządzeń do wyboru. Dzięki temu można z łatwością dopasować produkt do swoich potrzeb. Wiele z modeli Ecoperla Tower ma na tyle dużą wydajność, ze świetnie sprawdzają się w mniejszych firmach. Warto o nie zapytać.

Uzdatnianie wody pomaga!

Niezależnie od tego, czy mówimy o dużym zakładzie produkcyjnym, czy niewielkim domu jednorodzinnym, uzdatnianie wody może być zbawienne. Wnosi ogromną zmianę na plus, która jest odczuwalna i zauważalna. Zdecydowanie warto postawić na solidne rozwiązania i pomoc doświadczonych, wykwalifikowanych specjalistów branży uzdatniania wody.

 

Źródło:
www.klarsan.pl

Czytaj także