Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-01-15 | Ostatnia aktualizacja: 2009-01-15
350 ton węgla na dobę z brudnej wody

350 ton węgla na dobę z brudnej wody
Wdrożenie racjonalizatorskiego rozwiązania, zgłoszonego również do Urzędu Patentowego, kosztowało Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW), do której należy kopalnia, ok. 400 tys. zł. Efekty związane z jego wdrożeniem są niemal dwudziestokrotnie większe.
Chodzi o drobinki węgla, które zostają w wodzie podczas wzbogacania w zakładzie przeróbczym. Kiedyś tak wytworzony koncentrat suszono, potem wprowadzono specjalne wirówki. Długo niemożliwe było jednak odzyskanie tzw. sedymentu filtracyjnego - wysokiej jakości węgla (zaledwie 8-10 proc. zapopielenia), ale o uziarnieniu poniżej 20 mikronów; mikron to tysięczna część milimetra. Taki koncentrat to ok. 5 proc. całego urobku. Tak małe ziarenka nie odkładają się nawet w zbiornikach.
Były dwie możliwości rozwiązania tego problemu - albo zmarnować pracę górników i posłać flotokoncentrat do tzw. zamułki razem z innymi odpadami, albo zrobić coś, by go odzyskać i sprzedać - wyjaśnił kierownik przeróbki mechanicznej węgla w kopalni "Borynia", Krystian Konka.
Po udanych próbach przepuszczenia koncentratu przez prasy, złożone z kilku typów płócien filtracyjnych, zdecydowano o stworzeniu w zakładzie specjalnej instalacji do odwadniania, zdolnej do wychwycenia nawet najdrobniejszych ziarenek węgla.
Innowacyjne rozwiązanie poprawiło także pracę zakładu przeróbczego; wcześniej drobinki węgla zagęszczały wodę i zalegały w zbiornikach, tzw. osadnikach. - Było tam już 70 tys. ton mułu, którego nie można było odzyskać. Teraz, kiedy spływa tam więcej wody, osadniki powoli się oczyszczają, a JSW zajęła się sprzedażą mułów - powiedział Konka.Odwodniony w prasach koncentrat to wysokiej jakości węgiel, dlatego jest mieszany w procesie wzbogacania z węglami o większej ziarnistości i sprzedawany. Kopalnia "Borynia" to jedna z sześciu kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Specjalizuje się w węglu koksowym. Powstała w latach 1962-1971. Jej złoża znajdują się na terenie gmin Mszana, Świerklany, Pawłowice i Jastrzębie. Od początku działalności kopalnia wydobyła ponad 80 mln ton węgla i wydrążyła blisko 800 km wyrobisk korytarzowych.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- jsw.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-
-