
Rada Ministrów przyjęła raport z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w latach 2009-2012. Wynika z niego, że w okresie tym zaszły w Polsce głębokie i korzystne zmiany w obszarze ochrony wód. Do końca 2012 roku program pochłonął 46,3 mld zł, natomiast szacuje się, że całkowity koszt do 2015 roku wyniesie około 62,7 mld zł.
Nakłady na środki trwałe służące gospodarce ściekowej i ochronie wód stale rosną od 2002 roku, a w latach 2009-2011 osiągnęły około 6,5 mld rocznie.
W latach 2009-2012 w szybkim tempie budowano kolejne odcinki sieci kanalizacyjnych. Ich łączna długość w całym kraju wzrosła z 94 792 km w 2008 roku do 125 581 km w 2012. Dzięki temu kolejne 2 mln osób uzyskało dostęp do kanalizacji. Znacznie przybyło także oczyszczalni ścieków komunalnych: w 2008 było ich 3090, natomiast cztery lata później - 3191.
"W Polsce zostało zbudowanych bardzo dużo oczyszczalni i systemów kanalizacji - komentuje Marzena Sobczak, Dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. To prawda, że ich wskaźniki trzeba zredukować, ale to nie oznacza, że ścieki nie są w nich obecnie oczyszczane. Największa przemiana miała miejsce w momencie budowy oczyszczalni ścieków w Polsce – i tu wielki ukłon w stronę samorządów, które realizowały ten program, martwiąc się o wkład własny i dofinansowanie. Gminy musiały często ponosić duże jak na ich możliwości koszty, stając przed trudnymi dylematami."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
Gospodarka ściekowa w Zielonej Górze i Świdnicy
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. to firma, która z powodzeniem zrealizowała jeden z większych projektów (ok. 47 mln EURO) z...
-
-
-