Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-08-08 | Ostatnia aktualizacja: 2007-08-08
Badania nad neutralizacją związków chlorowych w ściekach

Badania nad neutralizacją związków chlorowych w ściekach
W 1997 roku w osadzie pościekowym w mieście Ithaca, w stanie Nowy Jork odkryto bakterię Dehalococcoides ethenogenes. Odkrycia tego dokonał prof. inżynierii środowiska James Gossett z Cornell University. Bakteria ta została wyizolowana i zbadana przez mikrobiologa prof. S. Zindera, pracującego na tej samej uczelni. Obecnie Dehalococcoides szeroko stosowana jest w oczyszczaniu ścieków z rakotwórczych związków zawierających chlor takich jak heksachloroetylen (PCE) oraz trichloroetylen (TCE). Proces ten odbywa się poprzez odłączenie atomów chloru i utworzenie mniej szkodliwych substancji.
Niestety jak dotąd nieznany jest metabolizm wspomnianej bakterii, nie wiadomo w jaki sposób bakteria oddycha, jaki jest dokładny mechanizm detoksyfikacji ścieków. Przyczyna tego leży w trudnościach z hodowlą tej bakterii w warunkach laboratoryjnych.
Naukowcy z Cornell University pracują obecnie wspólnie z firmą Gene Network Sciences (GNS) specjalizującą się w komputerowych symulacjach procesów biochemicznych. Głównym celem zespołu badaczy jest opracowanie cyfrowego modelu działania Dehalococcoides. Na projekt ten, rozpisany na trzy lata, amerykański Departament Obrony dał grant w wysokości 381 tys. dolarów. Dlaczego to Departament Obrony finansuje te badania? Otóż w jego gestii leży pozbycie się 6 tys. składowisk materiałów niebezpiecznych, w tym materiałów zawierających związki chlorowe.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Mikrobohaterowie – mikroorganizmy w procesie oczyszczania ścieków
Dowiedz się, jak bakterie tlenowe i beztlenowe, grzyby filtracyjne, wodorosty i inne organizmy wspierają efektywne usuwanie zanieczyszczeń w...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-