Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-05-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-05-05
Bakteria-klej w naszej wodzie
Bakteria-klej w naszej wodzie
Bakteria-klej w naszej wodzie
Popularna bakteria, która przykleja się do wewnętrznych powierzchni rur wodociągowych być może będzie źródłem najsilniejszego kleju na świecie. Naukowcy z Indiana University określili, że bakteria Caulobacter crescentus jest w stanie wytrzymać siłę odrywającą od powierzchni o wartości 780 kilogramów na centymetr kwadratowy. Jak twierdzi Yves Brun, jeden z amerykańskich biologów zaangażowanych w badania nad bakterią, mogłaby ona stanowić masowe źródło bardzo silnego kleju na potrzeby inżynierii i medycyny.

Bakteria C. crescentus żyje w rzekach, ciekach wodnych oraz przewodach wodnych, czyli ogólnie w środowisku wodnym. Jej obecność w wodzie jest neutralna dla człowieka, z tego względu jej właściwości naukowcy chcą wykorzystać do produkcji kleju wykorzystywanego m. in. w dentystyce i innych dziedzinach medycyny takich jak chirurgia, gdzie możnaby wyeliminować szwy.

Bakteria posiada cienką wić na końcu, której znajdują się cząsteczki polisacharydów (cukrów), które są źródłem właściwości adhezyjnych (klejących). Głównym problemem w produkcji nowego kleju jest sprawienie, aby nie przyklejał się on do powierzchni wnętrza maszyn produkcyjnych. Aby tego dokonać naukowcy jak dotąd próbowali stworzyć mutanty bakterii, co pozwoliło na wyizolowanie kleju na powierzchni szkła. Po zrobieniu eksperymentu niestety nie udało się tego kleju odzyskać z powierzchni szkła. Opracowanie kleju, który będzie nadawał się do masowego użytku wymagać będzie jeszcze wielu badań.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ENN News
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także