Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-01-21   |  Ostatnia aktualizacja: 2021-01-21
Butelka szklana czy plastikowa - co lepsze?
Butelka szklana czy plastikowa - co lepsze?

Woda stanowi 60-70 procent masy ciała dorosłego człowieka, który powinien wypijać jej średnio około 2 litrów każdego dnia. O ile w domu bardzo łatwo napoić się ze szklanki czy ulubionego kubka, o tyle wychodząc na zewnątrz, trzeba zaopatrzyć się w pojemnik na napoje. Część osób korzysta z bidonów, jednak najczęściej wybór pada na butelkę – szklaną lub plastikową. Sprawdźmy, czym się od siebie różnią i jaka będzie lepsza.

 

Butelki szklane – ich wady i zalety

Niewątpliwą zaletą szklanych butelek jest ich różnorakie zastosowanie – doskonale nadają się do przechowywania nie tylko wody i mleka, ale także różnych soków czy zup. Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że w odróżnieniu od plastikowych butelek, przechowywany w nich napój nie zmienia swojego smaku po kontakcie z butelką. Jest to tzw. obojętność chemiczna – objawia się także tym, że materiał butelki nie przejmuje ani zapachu, ani barwy przechowywanej w niej żywności. Dzięki temu łatwo ją wypłukać i użyć ponownie, w zupełnie innym celu. Szkło jest zarazem idealnym materiałem do recyklingu – w stu procentach można je przetworzyć i wykorzystać ponownie, otrzymując butelkę o takiej samej jakości, co pierwotnie.

Należy jednak pamiętać o tym, że szklane butelki mają też wady. Po pierwsze – mogą się stłuc podczas przypadkowego upadku. Co więcej, wykazują małą odporność na wysokie lub niskie temperatury. Oznacza to, że potrafią pęknąć od gorącego napoju, jaki do nich wlejemy, natomiast w niskich temperaturach zamarzająca w nich ciecz może rozsadzić butelkę.

 

Zalety i wady butelek plastikowych

O wiele więcej osób, zastanawiając się, czy potrzebna jest im butelka szklana czy plastikowa, sięgają po to drugie rozwiązanie. Trudno się temu dziwić – w porównaniu ze szkłem, butelki PET są o wiele lżejsze. Co więcej, nie ma obaw o to, że butelka stłucze się w podróży. Równocześnie butelki wykonane z tego tworzywa sztucznego są łatwiejsze w transporcie i produkcji, co wpływa także na ich cenę, korzystniejszą nie tylko w całym procesie produkcji, ale i dla użytkownika końcowego.

Wreszcie – butelki plastikowe oferują użytkownikom o wiele więcej opcji, jeśli chodzi o ich objętość. Bez trudu znajdziemy na rynku butelki o pojemności 250 ml, 0,3 litra, 0,5 litra, 750 ml, litra, półtora litra, dwóch albo więcej. Dzięki takiej różnorodności łatwiej dobrać butelkę odpowiednią do naszych zamierzeń.

Choć tworzywo PET, z którego produkuje się butelki na napoje bezalkoholowe, uznawane jest za nieszkodliwe dla zdrowia, wiele osób ma co do tego mieszane uczucia, wskazując na wiązania cząstek substancji, z których wykonywana jest butelka, z jej zawartością.

 

Butelka szklana czy plastikowa – którą wybrać?

Decyzję o wyborze butelki powinniśmy uzależnić przede wszystkim od jej docelowego przeznaczenia oraz indywidualnych preferencji. To, czy będzie nam towarzyszyć butelka szklana czy plastikowa, zależy między innymi od naszego bagażu. Szklane butelki są cięższe, więc bardziej odczuwamy ich obecność w torebce czy plecaku - zwłaszcza, gdy są po brzegi wypełnione wodą.

Pod tym względem o wiele lepszym wyborem będą plastikowe butelki, dostępne o różnych pojemnościach (jak przykładowo na stronie https://unipack.pl/sklep/butelki/) – po wypiciu wody ich ciężar jest nieodczuwalny dla naszego ciała. Nie ma także obaw o to, że butelka się przypadkiem zbije, raniąc nas lub niszcząc naszą własność, a jej zawartość zamoczy nasz bagaż.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
unipack.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także