Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-16
Chiny, Indie: zagrożenie ze strony biopaliw
Chiny, Indie: zagrożenie ze strony biopaliw
Chiny, Indie: zagrożenie ze strony biopaliw
Jeśli Chiny oraz Indie zrealizują swoje plany produkcji biopaliw, w roku 2030 mogą stanąć w obliczu braku wody.

IWMI przeprowadziła pięcioletnie badania wpływu produkcji biopaliw na zasoby wodne. Jak dotąd produkcja biopaliw ze względu na stosunkowo małą skalę nie stanowi zagrożenia, problem tkwi w dużym potencjale wzrostu tej branży. W latach 1990 – 2003 podwoiła się produkcja roślin przeznaczonych na biopaliwa, jednak przewiduje się, że kolejne podwojenie tej produkcji zaobserwujemy już w 2010 roku. Obecnie rolnictwo zużywa 7,130 km sześc. wody rocznie, podczas gdy rośliny energetyczne zabierają „jedynie” 100 km sześc. Zgodnie ze szacunkami IWMI w 2030 roku będzie to 180 km sześc.

Charlotte de Fraiture z International Water Management Institute (IWMI) w wywiadzie udzielonym dla Reutersa w trakcie Światowego Tygodnia Wody 2007 w Sztokholmie powiedziała, że Chiny oraz Indie mają potencjał produkcji biopaliw, jednak stanowi on duże zagrożenie dla zasobów wodnych dostępnych dla ludności oraz pozostałej części rolnictwa.

Już obecnie Chiny oraz Indie zużywają ok. 60 proc. wody na własne potrzeby (jest to limit wyznaczający poziom ostrzegawczy wykorzystania wody), 75 proc. jakie osiągną te państwa w 2030 roku oznaczać będzie realne braki wody. Oczywiście nie wszystko stracone i problemy, z którymi borykają się obecnie 2 najbardziej zaludnione kraje świata dają sporo do myślenia ich rządom.

W Chinach coraz więcej rzek jest zanieczyszczony, coraz częstsze są susze, w związku z tym już teraz władze podjęły odpowiednie kroki. Aby zmusić przedsiębiorstwa do oszczędzania wody wprowadzone będą pod koniec tego roku podwyżki cen wody. Więcej informacji na ten temat w naszym archiwum. Ponadto prowadzone są nowe inwestycje w oczyszczanie ścieków oraz modernizację infrastruktury wod-kan. Przypomnijmy, że w wielu miejscach na świecie niewydolność wodociągów często wynika z ich złego stanu i tego, że większość wody tracona jest przez dziurawe rury. W Indiach dodatkowo prowadzone są wielkie przedsięwzięcia hydrologiczne polegające na połączeniu rzek z bogatego w wodę południa z przeżywającą problemy północą.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Reuters
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także