Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-08-16 | Ostatnia aktualizacja: 2006-08-16
Dobiega końca budowa kolektora ściekowego w Poznaniu

Dobiega końca budowa kolektora ściekowego w Poznaniu
Ze względu na konieczność zrobienia przekopu pod torami kolejowymi, trasą szybkiego tramwaju i kortami tenisowymi AZS przy ul. Noskowskiego zastosowano technikę bezwykopową zwaną mikrotunelowaniem. W technice tej specjalna maszyna zaopatrzona w wiertło o średnicy blisko dwóch metrów przekopuje tunel bez konieczności prowadzenia otwartych wykopów. Wiertło w czasie pracy nawierca otwór, a współpracujące z nim urządzenia wypychają ziemię na zewnątrz. W metodzie tej, gdy nie natrafia się na żadne przeszkody, to za jednym razem można przekopać nawet 200-300 metrów.
Niestety w Poznaniu natrafiono na głazy pod kortami AZS przy ul. Noskowskiego. Spowodowało to unieruchomienie głowicy wiertła na dwa tygodnie i konieczność wydobycia głazów. W tym celu zrobiono komorę ratunkową, wyciągnięto głazy, zasypano wykop i na końcu zagęszczono ziemię. Wiertło mogło posuwać się dalej. Kolejną przeszkodą, na jaką natrafili robotnicy podczas kopania tunelu były dwa kawałki murów: pierwszy - pięć metrów pod ulicą Nowowiejskiego oraz drugi na głębokości metra pod ul. Noskowskiego. Kolektor nie składa się z samych tuneli. W niektórych miejscach układano instalację w wykopie otwartym. Tam, gdzie były trudne warunki ziemne, kolektor posadowiony jest na palach.
Kolektor budowany jest w ramach projektu: "Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacji Poznań - etap 2", którego całkowity koszt wyniesie105 mln euro. 57 proc. środków pochodzi z budżetu Unii Europejskiej, natomiast pozostałe 43 proc. ze środków własnych firmy Aquanet, która zarządza gospodarką wodociągowo-kanalizacyjną w Poznaniu. To największa inwestycja kanalizacyjna w Poznaniu. Kolektor pozwoli na odprowadzanie ścieków z zachodniej części miasta i ograniczy ich zrzut przez przelew w ul. Kościelnej do Bogdanki. Ponadto będzie mógł odbierać ścieki od nowych mieszkańców ze Smochowic, wschodniej części gminy Tarnowo Podgórne oraz Kiekrza.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Innowacyjne rozwiązania z zakresu inżynierii wodnej – co wybrać?
Chcesz zainwestować w innowacyjne rozwiązania z zakresu gospodarowania wód opadowych, ścieków gospodarczych oraz związanych z ich oczyszczaniem?...
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl