Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-10-24 | Ostatnia aktualizacja: 2005-10-24
Dwa tunele pod Wisłą, którymi popłyną warszawskie ścieki

Dwa tunele pod Wisłą, którymi popłyną warszawskie ścieki
Zanim zdecydowano się na tunele pod rzeką, specjaliści analizowali kilka innych możliwości - m.in. poprowadzenie rury ze ściekami wzdłuż mostu Północnego (między Młocinami a Tarchominem). Rozwiązanie to okazało się zbyt kosztowne. Zamiast niego wybrano tzw. mikrotuneling, sprawdzoną metodę, która sprawdziła się m.in. w Wiedniu. Zdecydowano się na budowę tuneli, ze względu na podobieństwo Wiednia i Warszawy – oba miasta posiadają jedną oczyszczalnię ścieków, dzieli je rzeka oraz występuje różnica wzniesień po obu stronach rzeki (zarówno Dunaju jak i Wisły).
Według koncepcji miejskich wodociągów nowy kolektor o średnicy 2,8 m przejmie ścieki ze starego przy ul. Burakowskiej i doprowadzi je do Czajki (teraz zrzuca zanieczyszczenia wprost do Wisły). Część prac będzie wykonywana w otwartym wykopie, a część - głęboko pod ziemią. Najtrudniejszy odcinek to wiercenie pod Wisłą przejścia o długości blisko 600 m. Pod rzeką zostaną zbudowane dwa tunele – przy bezdeszczowej pogodzie pozwoli to na przeglądy i konserwację jednego z tuneli, podczas gdy drugim będą płynąć ścieki. Zamontowane rury do ścieków będą miały średnicę 1,6 m.
„Tarcza wiertnicza wpuszczona siedem-osiem metrów pod dno rzeki wyjdzie z ziemi dopiero na prawym brzegu Wisły” - zapowiada Jarosław Trochimiak, specjalista ds. kanalizacji w MPWiK. Tunele pod Wisłą będą budowane tylko ok. 100 metrów od mostu Północnego. Ma to uprościć sprawy związane z wykupem działek, bo kolektor zmieści się na tym samym placu budowy co most.
Na terenie Białołęki będzie drążony jeden tunel, ale znacznie większy (średnica kolektora 2,8 m). Pierwszy jego odcinek będzie pod ulicą Animuszu. Kolejny większy odcinek powstanie pod ul. Modlińską. MPWiK zapowiada, że uda się uniknąć korków na ulicach, tak jak to miało miejsce niedawno na Czerniakowskiej. Robotnicy mają tam wiercić głównie pod pasem ziemi rozdzielającym jezdnie albo w lokalnej ulicy.
Rura skręci do Czajki ok. 200 metrów za ul. Pejzażową. Na terenie rozbudowanej w przyszłości oczyszczalni powstanie też pompownia ścieków, która wtłoczy nieczystości do odpowiednich zbiorników.
MPWiK planuje, że cały przyszły rok zajmie projektowanie całego układu i przetarg na wykonawcę..
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
-