Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-12-22 | Ostatnia aktualizacja: 2006-12-22
Elektrochemiczna regeneracja węgla aktywnego

Elektrochemiczna regeneracja węgla aktywnego
Nowa metoda odzysku węgla aktywnego (WA) pozwoli na bardziej powszechne jego stosowanie w oczyszczaniu ścieków z trudnych organicznych zanieczyszczeń, m. in. hormonów, które powodują zaburzenia w rozmnażaniu ryb. Umożliwi również oczyszczalniom spełnienie coraz ostrzejszych norm oddawanej do rzek wody.
Węgiel aktywny jest ważnym adsorbentem stosowanym do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Usuwa on nadmiar chloru, halogenowych węglowodorów i innych szkodliwych substancji organicznych. Przy oczyszczaniu ścieków WA może być stosowany na etapie wstępnym, przed etapem biologicznym, ewentualnie w etapie końcowym – przed odprowadzeniem do odbiornika. Węgiel aktywny jest stosowany w formie pylistej lub granulatu.
Obecnie proces regeneracji zużytego węgla aktywnego prowadzony jest metodą termiczną w piecach półkowych, obrotowych lub reaktorach fluidyzacyjnych. Temperatura regeneracji wynosi 800 – 1000 stopni Celsjusza. Proces reaktywacji węgla jest opłacalny tylko w instalacjach dużych, jakimi dysponują wielcy użytkownicy oraz producenci węgla aktywnego. Metoda brytyjskich badaczy pozwala obniżyć koszt regeneracji WA (a tak naprawdę materiału o nazwie Nyex opartego na WA) i tym samym zastosować go na szerszą skalę. Za swoje badania zespół Dr Browna został uhonorowany nagrodą „Award for Innovation” brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Chemicznego.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- EurekAlert!

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl