Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-12-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-12-22
Elektrochemiczna regeneracja węgla aktywnego
Elektrochemiczna regeneracja węgla aktywnego
Elektrochemiczna regeneracja węgla aktywnego
Naukowcy z Manchester University opracowali pod przewodnictwem Dr. Browna metodę elektrochemicznej regeneracji węgla aktywnego używanego do oczyszczania toksycznych ścieków. Charakterystyczną cechą nowego systemu Aquacart użytego do adsorpcji zanieczyszczeń jest użycie materiału na bazie węgla aktywnego o nazwie Nyex. Jego wysoka przewodność elektryczna pozwala na szybką, tanią i efektywną regenerację węgla aktywnego na drodze elektrochemicznego utlenienia.

Nowa metoda odzysku węgla aktywnego (WA) pozwoli na bardziej powszechne jego stosowanie w oczyszczaniu ścieków z trudnych organicznych zanieczyszczeń, m. in. hormonów, które powodują zaburzenia w rozmnażaniu ryb. Umożliwi również oczyszczalniom spełnienie coraz ostrzejszych norm oddawanej do rzek wody.

Węgiel aktywny jest ważnym adsorbentem stosowanym do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Usuwa on nadmiar chloru, halogenowych węglowodorów i innych szkodliwych substancji organicznych. Przy oczyszczaniu ścieków WA może być stosowany na etapie wstępnym, przed etapem biologicznym, ewentualnie w etapie końcowym – przed odprowadzeniem do odbiornika. Węgiel aktywny jest stosowany w formie pylistej lub granulatu.

Obecnie proces regeneracji zużytego węgla aktywnego prowadzony jest metodą termiczną w piecach półkowych, obrotowych lub reaktorach fluidyzacyjnych. Temperatura regeneracji wynosi 800 – 1000 stopni Celsjusza. Proces reaktywacji węgla jest opłacalny tylko w instalacjach dużych, jakimi dysponują wielcy użytkownicy oraz producenci węgla aktywnego. Metoda brytyjskich badaczy pozwala obniżyć koszt regeneracji WA (a tak naprawdę materiału o nazwie Nyex opartego na WA) i tym samym zastosować go na szerszą skalę. Za swoje badania zespół Dr Browna został uhonorowany nagrodą „Award for Innovation” brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Chemicznego.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
EurekAlert!
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także