Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-01-25 | Ostatnia aktualizacja: 2006-01-25
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii powstanie w Łodzi

Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii powstanie w Łodzi
Pierwszym etapem tworzenia centrum było uruchomienie przed rokiem, również w Łodzi, Międzynarodowego Centrum Ekologii PAN, które zajmuje się poprawą jakości wód śródlądowych metodami naturalnymi. Cel ten stara się osiągnąć poprzez kształtowanie rozwoju roślinności w pobliżu zbiorników wodnych i rzek lub poprzez regulację ich poziomu.
W Łodzi powstała koncepcja ekohydrologii jako nauki integrującej procesy ekologiczne i hydrologiczne na dużą skalę. Badania zainicjowane ponad 20 lat temu w ówczesnym Zakładzie Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczęto na Zalewie Sulejowskim w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego. Naukowcy z UŁ odkryli m.in., że regulacja poziomu wody w zbiorniku wpływa korzystnie na eliminowanie z jego wód wykwitu sinic - glonów wytwarzających toksyny zagrażające zdrowiu ludzi i zwierząt.
Nieprzypadkowo wybrano Łódź na siedzibę Regionalnego Centrum Ekohydrologii - w mieście tym powstał pierwszy na świecie projekt wdrażania ekohydrologii w życie. Wkład łódzkich naukowców to ponad 30 projektów wykorzystywanych na całym świecie, m.in. w Afryce, Brazylii, Argentynie, w krajach Bliskiego Wschodu oraz Indonezji.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Nauka w Polsce (PAP)

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Ekologiczne podejście do uzdatniania wody: Dlaczego jest to kluczowe dla...
W obliczu rosnących wyzwań środowiskowych, takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie wód i ubytek zasobów naturalnych, coraz większą uwagę...
-
-
-
-