Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-05-09 | Ostatnia aktualizacja: 2007-05-09
Filtr pestycydów

Filtr pestycydów
Mająca siedzibę w Bombaju firma Eureka Forbes Limited wraz z Indian Institute of Technology (ITT) znajdującym się w mieście Chennai (poprzednio Madras) od 6 miesięcy testuje swoje urządzenie. Do końca maja sprzedanych ma być ok. 1000 sztuk. Thalappil Pradeep, przewodniczący zespołowi naukowemu z ITT wraz ze swoim studentem Sreekumaran Nair w 2003 roku odkryli, że chlorowcowęglowodory takie jak tetrachlorek węgla ulegają rozpadowi pod wpływem nanocząstek złota oraz srebra, tworząc przy tym chlorki metali oraz amorficzny węgiel. Odkrycie to pozwoliło na opracowanie filtra, który usuwałby pestycydy, będące głownie chlorowcowymi pochodnymi związków organicznych.
Opracowany filtr działa na zasadzie adsorpcji zanieczyszczeń a następnie ich katalitycznej neutralizacji. Testy dowiodły, że nanocząstki srebra nie są uwalniane do oczyszczanej wody. W przypadku zastosowania złota filtr wykazuje większą sprawność w usuwaniu endosulfanu, niestety ze względu na wysoki koszt na komercjalizację miał szansę jedynie filtr oparty na cząsteczkach srebra, których rozmiar jest w granicach 60- 80 nanometrów, natomiast ich koncentracja na podłożu z tlenku glinu wynosi 33 ppm (części na milion). Taka ilość srebra pozwala na oczyszczenie ok. 6 tys. litrów wody zanieczyszczonej pestycydami rocznie. Po tym okresie firma produkująca filtry poddawać je będzie recyklingowi, podczas którego odzyskiwane będzie srebro.
Obecnie na całym świecie wzrasta zainteresowanie nanocząstkami metali wykorzystywanymi w neutralizacji toksyn. Opracowano już systemy oczyszczające wodę z DDT i innych pestycydów, zawierające nanoczastki żelaza. Znane są już przykłady nanocząstek neutralizujących arsen, inne metale ciężkie oraz fluorki. Jednak na razie tylko urządzenie firmy Eureka Forbes Ltd doczekało się komercjalizacji. Firma sprzedaje już od jakiegoś czasu urządzenie do oczyszczania wody składające się z komory sedymentacyjnej, filtrów węglowych i komory UV kosztujące ok. 100 funtów. Dołączenie 21-centymetrowego kartridża usuwającego pestycydy (na zdjęciu), zwiększy cenę urządzenia o 15 procent. Wzrost ceny może być mniejszy, jeśli uwzględni się recykling nanosrebra.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odwrócona osmoza: zasady i możliwości zastosowania
Odwrócona osmoza jest jednym z najczęściej stosowanych procesów membranowych w technologii uzdatniania wody. Sprawdza się przy...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl