Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-12-08 | Ostatnia aktualizacja: 2008-12-08
Finansowanie unijnych programów rozwoju wsi

Finansowanie unijnych programów rozwoju wsi
Na podstawie ustawy z 22 września 2006 r. o uruchamianiu środków z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie mógł udzielać pożyczek na wyprzedzające finansowanie na realizację działań osi 3 Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej oraz osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oprócz samorządów beneficjentami pożyczek będą także lokalne grupy działania. Szczegółowe warunki i tryb udzielania pożyczek określa rozporządzenie Rady Ministrów z 12 sierpnia 2008 r. w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U. nr 156, poz. 968).
Jednostki samorządu terytorialnego oraz lokalne grupy działania będą mogły otrzymać środki z budżetu państwa w formie nisko oprocentowanej pożyczki udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, do wysokości udziału środków z Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) - na wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowalnych ponoszonych na realizację operacji w ramach takich działań, jak:
Oś 3 PROW:
1) podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej - obejmuje projekty realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego w zakresie:
- gospodarki wodno-ściekowej w szczególności: zaopatrzenia w wodę, odprowadzania i oczyszczania ścieków, w tym systemów kanalizacji sieciowej lub kanalizacji zagrodowej,
- tworzenia systemu zbioru, segregacji i/lub wywozu odpadów komunalnych,
- wytwarzania lub dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.
Zakres pomocy dotyczy kosztów inwestycyjnych, w szczególności: zakupu materiałów i wykonania prac budowlano-montażowych, zakupu niezbędnego wyposażenia.
Oś 4 PROW:
1) wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - obejmuje projekty realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego w celu umożliwienia mieszkańcom obszaru objętego lokalną strategią rozwoju (LSR) realizacji projektów w ramach tej strategii. Realizacja strategii powinna przyczynić się do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich m.in. poprzez wzrost aktywności lokalnych społeczności oraz stymulowanie powstawania nowych miejsc pracy;
2) funkcjonowanie lokalnej grupy działania - obejmuje pomoc przyznawaną lokalnym grupom działania na funkcjonowanie lokalnej grupy działania oraz nabywanie umiejętności i aktywizację prowadzoną na obszarze wdrażania LSR.
O preferencyjne pożyczki będą mogły ubiegać się te jednostki samorządu terytorialnego oraz lokalne grupy działania, które nie posiadają własnych środków finansowych na realizację projektów w ramach PROW 2007-2013. Pożyczki udzielane przez BGK pozwolą pokryć koszty inwestycji, zanim nadejdą środki unijne.
Wnioski o udzielenie pożyczki składane będą w oddziałach BGK wraz z:
• zatwierdzoną przez właściwy organ samorządu województwa listą operacji - w przypadku działań: Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, Odnowa i rozwój wsi, Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju,
• pozytywną opinią organu samorządu województwa o przyznaniu pomocy - w przypadku działań: Wdrażanie projektów współpracy, Funkcjonowanie lokalnej grupy działania.
Jeżeli pożyczkobiorca spełni wszystkie wymogi formalne, to zawarcie umowy pożyczki z BGK nastąpi nie później niż w terminie miesiąca od dnia złożenia kompletnego wniosku o udzielenie pożyczki.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Gospodarka ściekowa w Zielonej Górze i Świdnicy
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. to firma, która z powodzeniem zrealizowała jeden z większych projektów (ok. 47 mln EURO) z...
-
-
-
-