Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-10-10 | Ostatnia aktualizacja: 2005-10-10
Gdańsk walczy o środki z UE na wodociągi

Gdańsk walczy o środki z UE na wodociągi
W Nowym Ratuszu gdańscy urzędnicy zaprezentowali w środę wart niemal pół miliarda złotych program, który poprawić ma jakość wody w gdańskich kranach oraz Bałtyku. „30 procent wody pitnej dla Gdańska pochodzi ze zbiorników powierzchniowych. Jej uzdatnianie jest droższe, taka woda ma też gorszy smak. Trzy procent mieszkańców wciąż nie ma kanalizacji. Woda z oczyszczalni ścieków na Zaspie pogarsza stan wody w Zatoce Gdańskiej. Nie wiadomo, co robić z tonami odpadów ściekowych z naszych oczyszczalni” - tak wodną rzeczywistość opisuje Jacek Skarbek, prezes zarządu należącej do gminy spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Zmienić to ma realizacja wielkiego projektu wodno-ściekowego. Ma on zrealizować cztery wielkie cele: rozbudowanie oczyszczalni Wschód, zamknięcie oczyszczalni Zaspa, poprawę gospodarki wodnej (budowa nowych wodociągów i stacji uzdatniania wody) oraz budowę kanalizacji w dzielnicach do tej pory jej pozbawionych (m.in. Gdańsk Olszynka). Wszystkie te inwestycje mają potrwać cztery lata i zakończyć się do końca 2009 roku.
Gdańszczanie przestaną też pić wodę ze zbiornika w Straszynie - cała pochodzić będzie z ujęć głębinowych. W ciekawy sposób mają być zagospodarowane osady ściekowe. Rocznie gdańskie oczyszczalnie produkują ich aż 10 tysięcy ton. „Obecnie wykorzystywane są do rekultywacji terenu. Po wprowadzeniu programu takie osady będą suszone, granulowane i wykorzystywane jako paliwo w Elektrociepłowni Gdańskiej” - zdradził prezes spółki wodociągowej. Dodał, że w żaden sposób nie wpłynie to negatywnie na środowisko.
Cały gdański projekt wodno-ściekowy warty jest 497 milionów złotych. Trzy czwarte tej kwoty pochodzić ma z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Pozostałe pieniądze pochodzić będą z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, kredytów bankowych i środków własnych spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Cała ta kwota wydana ma być przez cztery lata.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta Wyborcza

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Poprawa jakości wody w Białymstoku
Projekt "Poprawa jakości wody w Białymstoku" kompleksowo obejmuje inwestycje i modernizacje z dziedziny uzdatniania wody,...
-
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl