Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-11-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-11-06
Gmina Świecie planuje wprowadzenie dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni
Gmina Świecie planuje wprowadzenie dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni
Gmina Świecie planuje wprowadzenie dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni
Wprowadzenie dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków lub nowoczesnych szamb przez Gminę Świecie jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej.

Około 94 proc. mieszkańców gminy Świecie ma dostęp do kanalizacji. To jeden z najwyższych współczynników w województwie. Czy możliwe jest zbudowanie sieci prowadzącej do wszystkich domów? Teoretycznie tak, tyle że z ekonomicznego punktu widzenia całkowicie nieopłacalne. Wiele osób chcąc zapewnić sobie spokój, buduje dom z dala od skupisk ludzkich. Często jest to kilka kilometrów od najbliższej nitki kanalizacyjnej. Ci, do których jeszcze nie dotarła sieć, raczej się je nie doczekają. Wyjątkiem jest Kozłowo, gdzie budowa ruszy w przyszłym roku. Ocenia się, że inwestycja pochłonie około 2,5 mln zł, z czego milion stanowić będzie unijna dotacja w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - Na tym koniec z rurami - zapowiada Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia.

Nie jest to dobra wiadomość dla tych, którzy wybrali życie z dala od sąsiadów. Pocieszenie dla nich może być propozycja do przyszłorocznego budżetu, autorstwa radnych z klubu Nasze Świecie. Zaproponowali, aby zarezerwować pewną kwotę dla osób chcących zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków. Technologia ta zdobywa coraz większą popularność. Ścieki trafiają do znajdującego się pod ziemią osadnika gnilnego wyposażonego w specjalne filtry oczyszczające. Odsączona woda trafia do rozprowadzonych pod ziemią rur, gdzie jest następnie wchłaniana przez glebę. Oczyszczanie ścieków jest kombinacją metody mechanicznej i biologicznej. Urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Należy jedynie raz na rok skontrolować stan filtra i poziomu osadu. Jak przekonują fachowcy, takie rozwiązanie jest wielokrotnie tańsze od użytkowania szamba. W przypadku oczyszczalni jedyny koszt to usunięcie osadu, co odbywa się raz na dwa, trzy lata. Sama instalacja to wydatek około 7-9 tys. zł. Prawdopodobnie w przyszłym roku, za sprawą dotacji z gminy, będzie można liczyć na obniżenie tych kosztów o połowę.

Jednak nie wszędzie można zastosować takie rozwiązanie. Wykluczone jest ono na terenach podmokłych lub z płytkimi wodami podziemnymi. Dotyczy to przede wszystkim domostw w Dolinie Dolnej Wisły. Dla nich przewidziano pomoc przy budowie szczelnych szamb.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pomorska.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :