Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-02-20 | Ostatnia aktualizacja: 2006-02-20
Hiszpańskie plany walki ze suszą

Hiszpańskie plany walki ze suszą
Do 2012 roku cała woda z miasta będzie poddawana recyklowi i zużywana ponownie (nie dotyczy to wody pitnej). Co do ograniczeń w zużyciu wody – pierwsze efekty tego typu działań można zaobserwować od lipca zeszłego roku – do dzisiaj w Madrycie zaoszczędzono w sumie 2,2 mln m. sześc. wody. Wg organizacji „Ekolodzy w akcji” oszczędności byłyby dużo większe, gdyby rząd wprowadził je przed wakacjami gdy stało się już jasne, że Hiszpanię nawiedzi susza. Niestety rząd zwlekał do lipca, kiedy temperatury były najwyższe.
W bieżącym roku ograniczenia zużycia wody mają dotyczyć przede wszystkim właścicieli basenów, myjni samochodowych, pól golfowych (mają one być zraszane wyłącznie wodą z recyklu). Nowe chodniki mają mieć porowatą strukture i pozwalać na swobodne wsiąkanie wody do gleby. Od kwietnia nowe budynki mieszkalne będą musiały mieć system oszczędzania wody. Hotele i biura będą zmuszone do instalacji timerów na kranach. Ograniczenia dotyczyć będą ponadto powierzchni trawników w parkach (do 10% w dużych parkach) oraz posesjach prywatnych (do 20%). Za niedostosowanie się do powyższych zarządzeń będą groziły kary grzywny od 750 do 600 000 euro.
Planowany jest również przegląd sieci wodociągowej, aby wykryć miejsca wycieków. Takie wycieki mogą być na niektórych obszarach przyczyną 50% strat. Hiszpańskie rzeki co roku niosą 106 tys. hectometrów sześc. wody pochodzącej z opadów deszczu oraz śniegu. Gdyby nie istniejące tamy i sztuczne zbiorniki, tylko 10 % tej wody można by spożytkować. Dla porównania Francja ma do dyspozycji 40 % swoich zasobów wody (z pominięciem zbiorników sztucznych).
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Internet Press Service

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak napełnić układ centralnego smarowania?
W maszynach wymagających ciągłego smarowania, po zainstalowaniu układu smarowania konieczne jest właściwe napełnienie przewodów smarowych oraz...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl