Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-07-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-07-05
Innowacyjny projekt Hispano Suiza zrealizowany
Innowacyjny projekt Hispano Suiza zrealizowany
Innowacyjny projekt Hispano Suiza zrealizowany
Zakład Hispano Suiza w Sędziszowie Małopolskim zmodernizował oczyszczalnię ścieków tworząc zamknięty obiekt wody z galwanizerni. Nowoczesna instalacja została zaprojektowana i wykonana przez warszawską spółkę inżynierii środowiska PP-EKO Sp. z o.o. w autorskiej technologii ROVAPO™. Inwestycja należy do najbardziej skomplikowanych instalacji tego rodzaju w Polsce. Charakteryzuje ją między innymi wysoki stopień innowacyjności. Całkowity koszt realizacji inwestycji to blisko 4 mln zł.

Zakład Hispano Suiza zajmuje się budową części do silników lotniczych. Rozwój firmy spowodował, że konieczna okazała się rozbudowa i unowocześnienie dotychczasowej instalacji oczyszczania ścieków. Nowa oczyszczalnia musiała sprostać wysokim wymaganiom technicznym obowiązującym w przemyśle lotniczym. Zaprojektowana i zrealizowana przez PP-EKO Sp. z o.o. inwestycja, obejmuje m.in. instalację ROVAPO™. Jest to technologia typu „zero zrzutu” czyli z pełnym odzyskiem wody, umożliwiająca po oczyszczeniu ponowne jej wykorzystanie w procesie produkcyjnym. Oczyszczalnia wykorzystuje specjalnie zaprojektowane instalacje chemicznego oczyszczania ścieków, membranowe i wyparne. Są one przystosowane do pracy przy ściekach o dużym zasoleniu, przy jednoczesnej długiej gwarancji technicznej. System membranowy oraz niskotemperaturowe technologie wyparne pozwolą na dużą oszczędność energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnych systemów oczyszczania ścieków oraz zmniejszenie ilości odpadów, które następnie mogą być poddane utylizacji. W ten sposób wyeliminowane zostaną ścieki odprowadzane przez firmę, natomiast zużycie wody wg szacunków spadnie o 1,5 tys. m3 rocznie.

Instalacje tego rodzaju z pełnym odzyskiem wody należą do najdroższych oczyszczalni przemysłowych, biorąc za wskaźnik koszt inwestycji na 1 m3 ścieków oczyszczonych do poziomu wody „destylowanej” - mówi Wojciech Pietraszek, Prezes Zarządu PP-EKO Sp. z o. o. - Jednak sens tego rodzaju instalacji polega na tym, że zakład odzyskuje wodę wysokiej jakości którą i tak musiałby normalnie produkować z surowca – wody wodociągowej. Ponadto ścieki z galwanizerni, nawet po dobrym konwencjonalnym oczyszczeniu, nie nadają się zwykle do odprowadzania do kanalizacji i do oczyszczalni miejskiej – zawierają zbyt dużo różnych soli. Tak więc niekiedy lepiej jest zainwestować w instalację do odzysku wody ze ścieków. W przyszłości woda będzie coraz droższa jako produkt, wyższe będą też opłaty za odprowadzanie ścieków do kanalizacji miejskiej, z czasem więc opłacalność tego rodzaju instalacji będzie coraz większa - dodaje Pietraszek.

Inwestycję charakteryzować będzie wysoki stopień innowacyjności - wdrażane technologie staoowane są na świecie nie dłużej niż rok lub ich stopień rozprzestrzenienia w danej branży nie przekracza 15 procent.

Koszt realizacji przedsięwzięcia to 3,6 mln zł. 30 procent tej kwoty pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach wsparcia przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

Tego typu instalację, z zamkniętym obiegiem wody w galwanizerni, PP-EKO zrealizowała w 2006 r. dla PZL WSK Świdnik (obecnie Augusta Westland). W przyszłym roku oczyszczalnia w technologii ROVAPO™ autorstwa warszawskiej spółki zostanie oddana do użytku w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ppeko.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także