Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-02
Istnieje możliwość wykupu gruntu zajętego na infrastrukturę
Istnieje możliwość wykupu gruntu zajętego na infrastrukturę
Istnieje możliwość wykupu gruntu zajętego na infrastrukturę
Właściciel gruntu, na którym znajduje się infrastruktura taka jak np. wodociąg, gazociąg czy słup telefoniczny, może domagać się od przedsiębiorstwa przesyłowego, aby usunęło urządzenia lub wykupiło grunt. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 26 lipca 2007 r. Wyrok dotyczy takich instalacje, które znalazły się w gruncie bez zgody właściciela lub decyzji administracyjnej uprawniającej do korzystania z jego gruntu. Dotyczy to dziesiątek tysięcy nieruchomości, przez które takie instalacje poprowadzono głównie w latach 50., 60. i 70., ignorując formalności z tym związane.

Sąd Najwyższy potwierdził, że prawo do żądania wykupu od przedsiębiorstwa przesyłowego przysługuje na podstawie art. 231 § 2 kodeksu cywilnego. W wielu przypadkach właściciel ma jednak możliwość wyboru: może domagać się zabrania urządzeń z działki. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy chodzi o główne magistrale przesyłowe. Do tego dochodzą jeszcze ogromne koszty. Wyrok SN dotyczy konkretnego przypadku w którym chodzi o wybudowaną w latach 1973 - 1974 magistralę przesyłową gazu znajdującą się 1,5 m pod powierzchnią gruntu będącego teraz własnością Zdzisława K. Grunt ten miał początkowo charakter rolny. W uchwalonym w 1999 r. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony został pod zabudowę mieszkaniową w zorganizowanej formie. Jednak gazociąg jest w planie do przełożenia.

Zdzisław K. wystąpił o podział swego gruntu o pow. 69 arów. Podzielono go na osiem działek, a gazociąg znalazł się tylko na jednej z nich, w odległości 13 m od drogi dojazdowej. Zdzisław K. na podstawie art. 231 k.c. wystąpił do sądu przeciwko właścicielowi gazociągu - spółce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z żądaniem wykupu działki z gazociągiem. PGNiG odmówiło, twierdząc, że ma prawo do korzystania z niej, bo poprzedni właściciel, ojciec Zdzisława K., zgodził się na przeprowadzenie tego urządzenia przez jego grunt.

PGNiG nie zdołało wykazać tego przed sądem ani też udowodnić, że gazociąg znalazł się na tej działce legalnie. Został wybudowany bez pozwolenia na budowę. Nie było jednak decyzji o pozwoleniu na jego użytkowanie.

PGNiG przekonywało sąd, że wartość gazociągu jest zbyt mała w stosunku do wartości działki, która w momencie budowy gazociągu była sklasyfikowana jako rolna, obecnie jest ona jednak działką budowlaną o znacznej wartości. Sąd przychylił się do opinii właściciela działki, że warta jest ona 101 tys. a nie 5,8 tys. jak wyliczyło PGNiG. Sąd przyjął też - choć według opinii jednego z biegłych można działkę z gazociągiem zabudować domem jednorodzinnym - że ze względu na to urządzenie nie nadaje się ona do racjonalnego wykorzystania, tj. zgodnie z planem zagospodarowania.

Sąd I instancji nakazał spółce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożenie oświadczenia woli o nabyciu działki za kwotę 101 tys. zł, a sąd II instancji zaakceptował ten wyrok. Spółka złożyła skargę kasacyjną, w której zarzuciła naruszenie art. 231 k.c. oraz m.in. art. 5 k.c., przekonując, że żądanie Zdzisława K. jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Podzielił jednak, co zasady, pogląd, że art. 231 § 2 k.c. ma zastosowanie do różnych stanów faktycznych, m.in. sytuacji, gdy na gruncie wybudowane zostało urządzenie, a sposób korzystania z gruntu przez jego posiadacza odpowiada służebności gruntowej. SN zgodził się również z tym, że żądanie wykupu może usprawiedliwić istnienie urządzeń podziemnych, jeśli uniemożliwiają one korzystanie z gruntu zgodnie z jego przeznaczeniem w planie zagospodarowania (a więc utrudniać zabudowanie działki).

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rzeczpospolita.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także