Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-01-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-01-10
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia zbiornika na szambo w gminie
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia zbiornika na szambo w gminie

Każdy kto buduje dom lub gruntownie go przebudowuje wie że nie wystarczy mieć własną działkę, pieniądze chęci i czas, potrzebny jest też szereg dokumentów i pozwoleń jakie musimy załatwić w gminie czy starostwie. Jednym z nich jest uprzejma prośba o zezwolenie na wybudowania bezodpływowego zbiornika na nieczystości.

 

Budowa szamba – czy zgłoszenie jest konieczne?

Budowa szamba jest związana z koniecznością jego zgłoszenia lub nawet uzyskania zezwolenia na postawienie. W przypadku zbiorników betonowych na ścieki, których pojemność nie przekracza 10 metrów sześciennych (m3) (kubików), wystarczy samo zgłoszenie, jednak do zgłoszenia też są potrzebne dokumenty, szambo większe wymaga uzyskania zezwolenia na budowę a tutaj potrzebny jest nawet indywidualny projekt. W tym drugim wypadku należy więc dopełnić znacznie większej ilości formalności. Ponadto, warto zauważyć, iż pozwolenia można nie otrzymać, jeśli szambo nie spełnia określonych przepisami wymogów, warto zatem wybrać solidnego producenta który posiada wszystkie niezbędne i aktualne pozwolenia. Zbiornik na szambo zgłosić trzeba i to wszystko? Nie, istnieje  praktyka tak zwanej "cichej akceptacji" – oznacza ona, że organ po prostu nie wyraził sprzeciwu na budowę. Praktyka wzięła się stąd, iż wiele osób zgłasza szambo dopiero po jego postawieniu, chociaż co do zasady, należy to zrobić jeszcze przed zamówieniem zbiornika. W takiej sytuacji możliwe jest otrzymanie dokumentacji z oznaczeniem "Za zgodnością z oryginałem".

Jeśli szukasz zbiornika na ścieki i chciał byś przed zakupem sprawdzić jakie ceny są obowiązujące w 2023 roku, odwieź stronę producenta: https://garden-concrete.pl/produkt/szamba-betonowe/

Przystąpić do budowy szamba można od razu po jego zgłoszeniu. Warto wiedzieć, że nie ma obowiązku trzymania się co do centymetra miejsca, gdzie zbiornik został wyrysowano na mapie. Należy natomiast zachować odległości określone prawem  – minimum 5 metrów od okien i drzwi oraz 2 metry od granicy działki. Po zamontowaniu zbiornika możemy spodziewać się wizyty geodety, który dokona inwentaryzacji geodezyjnej i po zebraniu danych naniesie rzeczywiste umiejscowienie szamba na mapy. Odpowiednie informacje wprowadzone zostaną do Geoportalu.

 

Jakich dokumentów wymaga zgłoszenie szamba?

Do zgłoszenia szamba potrzeba przede wszystkim potrzeba certyfikatu PZH. Każdy zbiornik zanim jeszcze opuści magazyny producenta, powinien otrzymać taki certyfikat. Do zgłoszenia potrzebna jest również aprobata ITB, poświadczająca, że sprzedaż zbiornika jest legalna. Załączyć trzeba również kartę katalogową z rysunkiem zbiornika, karta określa także wymiary szamba. Ten dokument potwierdza więc jakiej wielkości zbiornik planujemy zainstalować. Ostatnim załącznikiem jest mapka sytuacyjna, którą uzyskać należy w Wydziale Geodezji. Na niej powinniśmy ołówkiem nanieść szambo w miejscu, w którym planujemy je postawić.

Dobrze jest jeszcze przed postawieniem zbiornika wiedzieć jakie dokumenty potrzebne będą do jego zgłoszenia. Należy również upewnić się co do tego, czy potrzebujemy pozwolenia na budowę.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
garden-concrete.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także