Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-06-03 | Ostatnia aktualizacja: 2008-06-03
Kielce: napowietrzanie miejskiego zalewu

Kielce: napowietrzanie miejskiego zalewu
Pracownicy firmy Aerator z Poznania montowali na brzegu zalewu dużą konstrukcję z pomalowanych na niebiesko stalowych rur. Na powierzchni wody będą ją utrzymywały duże pływaki. Aerator pulweryzacyjny to urządzenie do napowietrzania wody, które wspomaga samooczyszczanie się i nie dopuszcza do jej zakwitania. Nie potrzebuje prądu - zasilane jest energią wiatru. Trzy rury doprowadzają wodę z dna zbiornika do wynurzonego ponad powierzchnię korytka, w którym obraca się koło z łopatkami. Łopatki wyrzucają wodę w górę, po czym opada ona z powrotem na dno. Podczas gdy woda jest wyrzucana w górę, ulega rozdrobnieniu, co bardzo ułatwia proces dyfuzji. Dzięki różnicy temperatur między wodą na dnie a wodą na powierzchni wymiana gazów jest intensywniejsza. Dodatkowo urządzenie ma wbudowaną instalację do dozowania siarczanu żelaza, który wiąże fosfor odpowiadający za zakwity glonów sinicowych. W efekcie na dnie zalewu dojdzie do intensywnego rozwoju życia.
Technologię tę zastosowano już m.in. na jeziorach: Jaroszewskim w Sierakowie, Barlineckim w Barlinku i Przesiecko w Szczecinku, osiągając wszędzie dobre rezultaty - zapewnia biuro prasowe urzędu miasta.
Urządzenie będzie pracowało co najmniej kilka lat. Nie oczyści jednak wody z niebezpiecznych dla zdrowia bakterii coli. Dlatego władze miasta planują dalsze prace, aby ograniczyć zanieczyszczanie zalewu. Przede wszystkim chcą zakończyć proceder zrzutu chlorowanej wody z basenu Tęcza, prowadzić monitoring oddziaływania cmentarza Piaski, kontrole szczelności i opróżniania szamb na posesjach wokół zalewu, popierać budowę kanalizacji w gminie Masłów.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie przydomowych oczyszczalni. Dr inż. Krzysztof Chmielowski.
dr inż. Krzysztof Chmielowski Technologie przydomowych oczyszczalni ścieków są jednym z przedmiotów prac badawczo-rozwojowych na Wydziale...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-