
Zakończyła się renowacja 50-metrowego odcinka kolektora ściekowego na oczyszczalni ścieków w Henrykowie. Mający 1 m średnicy kolektor łączy część mechaniczną oczyszczalni z reaktorem biologicznym. Roboty zostały zrealizowane innowacyjną technologią renowacji rurociągów poprzez wykonanie natrysku polimocznikiem.
Natrysk polimocznikiem to technologia bezwykopowa. Ponadto, aby nie zaburzać ciągłości procesu technologicznego, ścieki były przepompowywane z ominięciem remontowanego odcinka kolektora ściekowego. Przy przepompowywaniu ścieków pracowało pięć agregatów pompowych.
"To dwuskładnikowe i szybko utwardzalne systemy żywiczne - tłumaczy Ireneusz Kawałkiewicz, specjalista ds. eksploatacji oczyszczalni ścieków. Służą do zabezpieczenia antykorozyjnego stali i betonów. Proces renowacji kanałów polimocznikiem polega na wykonaniu powłoki specjalistycznym robotem natryskowym na wcześniej przygotowanych powierzchniach, po gruntownym oczyszczeniu i osuszeniu kanałów. Dzięki szybkiemu procesowi utwardzania kanał może być eksploatowany już w ciągu kilku minut po nałożeniu powłoki."
Warto dodać, że metoda renowacji polimocznikami gwarantuje odnowionym powierzchniom szczelność, gładkość oraz odporność - zarówno na czynniki chemiczne, jak również na uderzenia, ścieranie, czy temperaturę. Przy tym, co niezwykle istotne, nie są szkodliwe dla środowiska i posiadają atest PZH.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik-leszno.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Hawle.live CAP – rewolucja w monitorowaniu hydrantów podziemnych, na...
W obliczu zmian klimatycznych i zmniejszających się zasobów wodnych, konieczna jest zmiana podejścia do gospodarki wodnej. Wiele wodociągów zdaje...
-
Pompy w branży wodno-ściekowej. Klasyfikacja funkcjonalna.
Głównym kryterium klasyfikacji pomp dla branży wod-kan jest podział ze względu na rodzaj transportowanego medium. Z powodu konieczności...
-
-
-
-