Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-05-14 | Ostatnia aktualizacja: 2008-05-14
Koszalin: Noc Muzeów

Koszalin: Noc Muzeów
17 maja w godzinach od 18.00 do 24.00 mieszkańcy Koszalina i turyści będą mogli zobaczyć jak pracowali dawni wodociągowcy Koszalina, jak zorganizowana była ówczesna "fabryka wody" w mieście. Na zwiedzających czeka wiele ciekawych eksponatów, które z dużą pieczołowitością od lat zbierali pracownicy MWiK w Koszalinie. Muzeum Wody Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie zostało otwarte w budynku dawnej stacji filtrów wybudowanym około 1920 roku na terenie ówczesnego głównego ujęcia wody dla miasta. Do 1996 roku w tym miejscu znajdowały się filtry ciśnieniowe, które zostały zlikwidowane wraz z oddaniem do użytku zmodernizowanej stacji uzdatniania wody przy ul. Żwirowej w 1997 roku. Od tamtego czasu obiekt stał pusty.
W MWiK zaczęło przybywać eksponatów dotyczących historii koszalińskich wodociągów, urządzeń wodociągowych. Wszystko za sprawą pracowników MWiK, którzy zbierali znajdujące się w Firmie, mieście, a nawet zagranicą, urządzenia i eksponaty pochodzące z koszalińskich wodociągów. Wkrótce przerodziło się to w pomysł zorganizowania własnego wodociągowego Muzeum. Od pomysłu do jego zrealizowania upłynęło zaledwie kilka miesięcy. Udało się zgromadzić – dzięki m.in. współpracy z Muzeum w Koszalinie – sporą ilość starych map wodociągowo – kanalizacyjnych, fragment rury wodociągowej z 1726 roku, hydranty i urządzenia z przełomu XIX i XX wieku. Cenne ciekawostki znajdują się również jako integralne części budynku muzeum. Takim elementem są choćby spiralne schody sprzed 100 lat. Muzeum otwarte zostało w 2005 roku. Muzeum Wody jest częścią szerszych działań Zarządu Spółki. Pracuje Centrum Edukacji Ekologicznej, której muzeum jest istotnym elementem.
Uczniowie koszalińskich szkół, gimnazjów, a także studenci poprzez zorganizowane wizyty w obiektach MWiK: ukończonej stacji uzdatniania wody w Mostowie, Muzeum Wody oraz Oczyszczalni Ścieków w Jamnie mogą zapoznawać się z technologią produkcji wody, jej drogą do kranów oraz pracą „fabryki wody” - jak niektórzy określają wodociągi.
Obiekt będzie otwarty dla odwiedzających 17 maja br. w godz. od 18:00 do 24:00. Odwiedzającym oprócz obejrzenia ciekawych eksponatów będzie oferowana degustacja jednej z najlepszych w kraju wodociągowej "koszalinianki". Będzie można także obejrzeć wystawę prac ekologicznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z Koszalina.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- samorzad.pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
MKiW Czarnków wykorzystują pompy Qdos do dozowania chemikaliów
Miejska spółka wodnokanalizacyjna w dwunastotysięcznym Czarnkowie nad Notecią (województwo wielkopolskie) potrzebowała prostych, niezawodnych i...
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl