Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-03
Koszty budowy kanalizacji pokrywa gmina, nie mieszkańcy
Koszty budowy kanalizacji pokrywa gmina, nie mieszkańcy
Koszty budowy kanalizacji pokrywa gmina, nie mieszkańcy
Ustawowym obowiązkiem gminy jest wybudowanie sieci kanalizacyjnej i kosztów tego przedsięwzięcia nie może ona przerzucać na mieszkańców.

Zgodnie z obowiązujacymi przepisami gmina nie ma prawa żądać od właścicieli domów opłat za wybudowanie sieci kanalizacyjnej.

Sprawa dotycząca nielegalnie pobieranych opłat za wybudowanie sieci kanalizacyjnej przez gminy trafiła nawet pod obrady Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) (sygn. akt II OSK 673/11). Dotyczyła ona rady gminy, która podjęła uchwałę, na mocy której osoby fizyczne, jak i prawne miały zostać zobowiązane do ponoszenia kosztów budowy kanalizacji w danej miejscowości. Zgodnie z uchwałą każda z osób w ramach czynu społecznego miała wnieść opłatę w wysokości 1,5 tys. zł.

Akt został zaskarżony przez prokuratora, który podniósł, że art. 7 i art. 18 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, na podstawie których uchwała została podjęta, nie mogą być podstawą do nałożenia obowiązku ponoszenia opłat za podłączenie do gminnych sieci kanalizacyjnych. Prokurator zauważył, że żaden przepis nie daje gminie uprawnień do ogólnego wprowadzania opłat w drodze regulacji prawnych powszechnie obowiązujących. Artykuł 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym określa jedynie zadania własne gminy obejmujące m.in. sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych. Ustalone zakwestionowaną uchwałą opłaty miały więc cechy jednostronnie nałożonej na obywateli daniny publicznej.

Z argumentacją prokuratora, nie zgodziła się rada gminy. Jej zdaniem sporna uchwała nie była aktem prawa miejscowego, a udział finansowy mieszkańców był konieczny, bo w przeciwnym razie kanalizacja nie zostałaby wybudowana.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał skargę prokuratora za zasadną. Jego zdaniem gmina nie miała prawa żądać od swoich mieszkańców środków na realizację własnego obowiązku ustawowego. Tę opinię w całości podzielił NSA, dodając, że z art. 144 ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń kanalizacyjnych jedynie poprzez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich za wzrost wartości nieruchomości.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazetaprawna.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także