Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-09-25 | Ostatnia aktualizacja: 2007-09-25
Krótszy czas analizy wody na obecność radu

Krótszy czas analizy wody na obecność radu
Metoda opracowana na GTRI wymaga jedynie 2 etapów. W pierwszym do próbki dodawany jest kwas solny i chlorek baru i próbka ogrzewana jest do momentu wrzenia. Następnie dodawany jest stężony kwas siarkowy po czym wytrąca się osad zawierający rad, który jest suszony i ważony. W drugim etapie za pomocą spektrometru promieniowania gamma określana jest zawartość izotopów rad-226 i rad-228. Spektrometr mierzy energię i ilość promieniowania emitowanego przez próbkę, następnie rozkład energii może być przedstawiany w formie wykresu. Całkowity czas analizy to pół godziny.
W przypadku starej metody wymaganej przez EPA czas analizy wynosił 4 godziny dla każdego izotopu radu. Wymagane były pracochłonne procesy izolowania i oczyszczania oparte na procesach wytrącania osadu z dużych objętościowo próbek, a czasem również ekstrakcji ciecz-ciecz. Po tym wszystkim następowała analiza za pomocą licznika scyntylacyjnego alfa, który mierzy ilość błysków światła powstających w wyniku interakcji substancji promieniotwórczej ze specjalną powłoką, którą wyłożone jest wnętrze licznika.
W grudniu br. mija termin dostosowania się laboratoriów analitycznych do nowej normy pomiaru radu (równocześnie izotopów 226 i 228). Jeśli wykryte stężenie radu wyniesie powyżej 5 pikokiurów na litr badane zasoby wody muszą być oczyszczone z radu.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- GTRI

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Efektywna pomoc w pomiarach jakości i analizie wody
Nowy spektrometr Endress+Hauser Memosens Wave CAS80E to gwarancja wiarygodnych, przeprowadzanych w czasie rzeczywistym pomiarów jakości wody...
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
-
-
-
-
-