Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-09-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-09-25
Krótszy czas analizy wody na obecność radu
Krótszy czas analizy wody na obecność radu
Krótszy czas analizy wody na obecność radu
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wprowadziła nową normę określania zawartości radu w próbkach wody. Nowa technika znacząco zmniejsza czas analizy – jej twórcą jest Bernard Kahn, dyrektor Enviornmental Radiation Center, będącego częścią Georgia Tech Research Institute (GTRI).

Metoda opracowana na GTRI wymaga jedynie 2 etapów. W pierwszym do próbki dodawany jest kwas solny i chlorek baru i próbka ogrzewana jest do momentu wrzenia. Następnie dodawany jest stężony kwas siarkowy po czym wytrąca się osad zawierający rad, który jest suszony i ważony. W drugim etapie za pomocą spektrometru promieniowania gamma określana jest zawartość izotopów rad-226 i rad-228. Spektrometr mierzy energię i ilość promieniowania emitowanego przez próbkę, następnie rozkład energii może być przedstawiany w formie wykresu. Całkowity czas analizy to pół godziny.

W przypadku starej metody wymaganej przez EPA czas analizy wynosił 4 godziny dla każdego izotopu radu. Wymagane były pracochłonne procesy izolowania i oczyszczania oparte na procesach wytrącania osadu z dużych objętościowo próbek, a czasem również ekstrakcji ciecz-ciecz. Po tym wszystkim następowała analiza za pomocą licznika scyntylacyjnego alfa, który mierzy ilość błysków światła powstających w wyniku interakcji substancji promieniotwórczej ze specjalną powłoką, którą wyłożone jest wnętrze licznika.

W grudniu br. mija termin dostosowania się laboratoriów analitycznych do nowej normy pomiaru radu (równocześnie izotopów 226 i 228). Jeśli wykryte stężenie radu wyniesie powyżej 5 pikokiurów na litr badane zasoby wody muszą być oczyszczone z radu.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
GTRI
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także