Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-10-01 | Ostatnia aktualizacja: 2008-10-01
Krupski Młyn: oczyszczalnia już działa
Przed tygodniem miało miejsce oficjalne otwarcie nowej oczyszczalni ścieków w zakładzie Nitroerg (dawny Nitron) w Krupskim Młynie.
Otwarcie oczyszczalni było okazją do pobieżnego zwiedzenia zakładu. Jak podkreślali zarówno prezes firmy Stefan Orłowski, jak również główny inżynier zakładu Jacek Gębski, nowa inwestycja była dla Nitroergu priorytetowa. Od niej miała zależeć przyszłość zakładu. Kary finansowe, jakie firma ponosiłby za nie przestrzeganie norm ekologicznych, mogłyby doprowadzić do zamknięcia zakładu.
Dzięki oczyszczalni będzie można zaoszczędzić 23 tysiące metrów sześciennych wody - podkreślał Dębski. Wybudowany obiekt ma za zadanie oczyszczać ścieki przemysłowe, odprowadzanych z instalacji powiązanych z produkcją materiałów wybuchowych i azotanu izooktylu (dodatek do paliw).
Oczyszczalnia składa się z kilku obiektów. Ścieki płyną specjalnymi rurami do basenu, gdzie dodawany jest specjalny roztwór neutralizujący. Następnie ścieki dostają się do zbiorników buforowych i do tzw. wyparek. W nich następuje odparowywanie ścieków pod odpowiednim ciśnieniem - tłumaczy Władysław Bronowicki, kierownik wydziału nitrogliceryny i nitrocetu w zakładzie. Woda znów wraca do zakładu, a nieczystości mają być wykorzystywane do produkcji materiałów wybuchowych. Tym samym wody w rzece Mała Panew, przepływającej przez gminę, mają być lepiej chronione. Inwestycja kosztowała prawe 7,2 mln zł.
(mm)
Otwarcie oczyszczalni było okazją do pobieżnego zwiedzenia zakładu. Jak podkreślali zarówno prezes firmy Stefan Orłowski, jak również główny inżynier zakładu Jacek Gębski, nowa inwestycja była dla Nitroergu priorytetowa. Od niej miała zależeć przyszłość zakładu. Kary finansowe, jakie firma ponosiłby za nie przestrzeganie norm ekologicznych, mogłyby doprowadzić do zamknięcia zakładu.
Dzięki oczyszczalni będzie można zaoszczędzić 23 tysiące metrów sześciennych wody - podkreślał Dębski. Wybudowany obiekt ma za zadanie oczyszczać ścieki przemysłowe, odprowadzanych z instalacji powiązanych z produkcją materiałów wybuchowych i azotanu izooktylu (dodatek do paliw).
Oczyszczalnia składa się z kilku obiektów. Ścieki płyną specjalnymi rurami do basenu, gdzie dodawany jest specjalny roztwór neutralizujący. Następnie ścieki dostają się do zbiorników buforowych i do tzw. wyparek. W nich następuje odparowywanie ścieków pod odpowiednim ciśnieniem - tłumaczy Władysław Bronowicki, kierownik wydziału nitrogliceryny i nitrocetu w zakładzie. Woda znów wraca do zakładu, a nieczystości mają być wykorzystywane do produkcji materiałów wybuchowych. Tym samym wody w rzece Mała Panew, przepływającej przez gminę, mają być lepiej chronione. Inwestycja kosztowała prawe 7,2 mln zł.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- naszemiasto.pl
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Efektywne oczyszczanie ścieków zaczyna się od właściwych urządzeń
Zarządzanie nieczystościami ciekłymi to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoją dziś polskie gminy oraz przedsiębiorstwa...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
