Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-03
Libia: Zakład ods. wody zasilany energią nuklearną
Libia: Zakład ods. wody zasilany energią nuklearną
Libia: Zakład ods. wody zasilany energią nuklearną
Francja podpisała z Libią memorandum o współpracy przy budowie zasilanego energią atomową zakładu odsalania wody w Libii. Porozumienie zostało podpisane podczas wizyty Nicolas’a Sarkozy’ego, prezydenta Francji w Libii.

„Naszym celem jest kooperacja oraz pomoc w budowie reaktora atomowego pracującego dla nowego zakładu odsalania wody” – powiedział Claude Gueant, doradca prezydenta Francji. Zgodnie z prasowymi doniesieniami wykonawcą reaktora atomowego będzie francuski koncern Areva. Jest to jedyny francuski producent reaktorów atomowych.

Na początku 2007 roku rząd Libii planował podpisanie podobnego memorandum o budowie reaktora atomowego ze Stanami Zjednoczonymi, jednak propozycja ta została odrzucona przez amerykański Departament Stanu. W lutym br. libijskie Narodowe Biuro Badań i Rozwoju podpisało memorandum o współpracy z Arevą nad określeniem potencjału wydobywczego uranu na terenie Libii.

W 2003 roku Libia wstrzymała tajny program rozwoju technologii wzbogacania uranu i udostępniła swoje instalacje inspektorom z IAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej). Okazało się, że kraj ten posiada od 1981 roku 10 MW instalację wybudowaną jeszcze przez Rosjan, obecnie pod kontrolą inspektorów z IAEA.

Swobodny dostęp do wody pitnej jest jednym z najważniejszych cech zrównoważonego rozwoju i gdy weźmiemy pod uwagę kraj, który nie ma jezior, stałych rzek jednym z niewielu rozwiązań pozostaje odsalanie wody morskiej. Wiele krajów na świecie, głównie z rejonu Bliskiego Wschodu inwestuje obecnie w budowę zakładów odsalania wody, jednak głównym hamulcem rozwoju tych inwestycji jest duża energochłonność procesu pozyskiwania wody pitnej z oceanu.

Istnieją już na świecie zakł. odsalania wody zasilane energią nuklearną. Zwłaszcza małe oraz średnie reaktory atomowe nadają się do zasilania instalacji odsalania wody, często przy dodatkowej sprzedaży nadmiaru energii elektrycznej. Prace nad wykorzystaniem energii atomowej dla pozyskiwania wody pitnej prowadzi obecnie wiele krajów, m. in. Argentyna, Egipt, Indie, Korea Południowa. Jordania ogłosiła niedawno, że do 2015 roku wybuduje reaktor atomowy dla procesu pozyskiwania wody pitnej.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wateronline.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także