Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-03-17 | Ostatnia aktualizacja: 2008-03-17
Łódź: ścieki płyną do deszczówki

Łódź: ścieki płyną do deszczówki
Na nielegalne przyłącza każdego dnia natrafiają robotnicy pracujący przy modernizacji infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Podczas robót okazało się, że co trzecia posesja na Górnej jest nielegalnie podłączona do deszczówki. Jak poinformowała Teresa Woźniak, prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, w miejscach, gdzie nie było kanalizacji sanitarnej budowano szamba, aby zaoszczędzić na wywozie nieczystości, ludzie podłączali się do kanalizacji deszczowej lub w nocy pompowali ścieki do studzienek. Najwięcej zanieczyszczeń spływało do kanałów deszczowych w rejonie ulic św. Franciszka, Starogardzkiej, Słupskiej i Starorudzkiej. Następnie trafiały one m.in. do rzek Olechówki, Jasień i Ner. W czterech miejscach woda, która spływała do rzek, nie spełniała dopuszczalnych norm. Za zanieczyszczanie środowiska miasto musi płacić kary.
Walka z nielegalnymi przyłączami do tej pory kończyła się na wysyłaniu pism do mieszkańców z prośbą o niewylewanie nieczystości. Trudno było bowiem udowodnić, że ktoś w nocy pompuje ścieki do studzienek lub ma bezprawny odpływ z szamba. Nielegalne przyłącza zostaną usunięte podczas modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.
W miejscach, gdzie do tej pory ścieki najczęściej trafiały do deszczówki, powstanie kanalizacja sanitarna. W ciągu dwóch lat od jej powstania wszyscy mieszkańcy będą musieli się do niej podłączyć. Kanalizacja deszczowa oprócz Górnej modernizowana będzie jeszcze na Bałutach, Polesiu i Widzewie. To część dużego projektu wodociągowo-kanalizacyjnego, który zaplanowano na dwa lata. Cała inwestycja pochłonie ok. 200 mln euro. Część pieniędzy będzie pochodziło z Unii Europejskiej. To największa i najdroższa inwestycja w Łodzi oraz trzecie takie przedsięwzięcie w kraju. Prace będą prowadzone na ponad 700 ulicach. Powstanie m.in. 60 km sieci wodociągowej, ponad 200 km kanalizacyjnej i 84 km kanalizacji deszczowej. Dzięki inwestycji znikną prawie wszystkie szamba, rynsztoki i punkty dowozu wody. Poprawić ma się również jakość wody w kranach.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Najpopularniejsze wirniki do pomp ściekowych
Prezentowany materiał ma za zadanie przybliżyć użytkownikom pomp popularne rodzaje wirników stosowanych w pompach do ścieków oraz pokazać...
-
-
-
-